Česnek vydrží klidně až do jara: Pomůže skladování v mrazáku, sklepě i zavařovacích sklenicích

Pokud se vám podařilo vypěstovat opravdu bohatou úrodu česneku, přichází na řadu jeho správné skladování. Pokud budete dodržovat základní pravidla, vydrží až do jara.

Palice česneku velké jako dětská pěst – pomůže vám močovina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek patří jednoznačně mezi nejoblíbenější a nejzdravější plodiny, které si můžete sami na své zahradě vypěstovat. Nejen že je výtečným dochucovadlem mnoha pokrmů, ale díky velkému množství vitamínů a dalších prospěšných látek je vynikajícím pomocníkem při řadě zdravotních komplikací. Abyste jeho zásoby měli po ruce vždy připraveny, věnujte pozornost jeho správnému skladování.

Základní pravidla skladování česneku

Při ukládání česneku je potřeba brát v potaz konkrétní požadavky, které se mezi jednotlivými druhy mohou lišit. Zatímco zimní odrůdy preferují teplotu pohybující se kolem 0 °C, jarní česnek dobře snáší i teplejší prostředí. Dále je potřeba udržet v místnosti optimální vlhkost, která by však neměla přesáhnout 70 %. Naopak jejímu odpařování zabráníte tím, že česnek zabalíte do potravinářské folie.

Lednice není pro česnek ideální

Přestože mnoho lidí využívá přihrádku v lednici pro skladování většiny druhů ovoce a zeleniny, česnek sem rozhodně nepatří. V chladných a vlhkých podmínkách dochází k jeho změknutí a ztrátě chuti. Ideální podmínky pro něj bývají v chladném sklepě nebo na dně spižírny, kde bývá teplota poměrně nízká. Vložením do papírového sáčku jej ochráníte před teplotními změnami i velkou vlhkostí.

Do čeho uložit česnek

Pokud chcete tuto zeleninu uložit do nádoby, vybírejte takové, které mají speciální otvory určené k cirkulaci vzduchu. Takto bude moci docházet k jeho potřebné výměně a česnek zůstane svěží a čerstvý. V případě, že byste jej uzavřeli, mohlo by začít docházet k jeho zapařování, což by postupně vedlo k rozvoji plísní nebo procesů hniloby.

Sklizený česnek iZdroj fotografie: Pexels

Co dělat, aby česnek nevyschl

Jestli vás trápí vysychání česneku, pak se vám vyplatí znát tento jednoduchý trik. Celé paličky nebo jednotlivé stroužky umístěte do předem sterilizovaných zavařovacích sklenic tak, aby byl mezi nimi prostor a přikryjte jej tenkou tkaninou poskládanou do několika vrstev. Takto naplněné sklenice uložte do suché a tmavé místnosti, kde je budete moci skladovat několik dalších měsíců.

Jak skladovat česnek v mrazáku

Hlavy česneku lze bezpečně uložit i do mrazáku, pokud při jeho zamražování budete dodržovat jednoduchá pravidla. Nejprve jej zbavte všech nečistot, a poté celou paličku vložte do uzavíratelné nádoby a dejte zmrazit. Můžete jej také rozdělit na stroužky a vyskládat na tác, takto zamrazit, a poté přesypat do sáčku nebo nádoby a uložit do mrazáku. Tak budete moci vyjmout vždy jen potřebné množství. 

Jak správně skladovat česnek

Jakým způsobem skladujete česnek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články