Správné skladování česneku tak, aby vydržel co nejdéle: Existuje hned 7 způsobů, stačí si jen vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce

Vyzrajte na skladování česneku tak, aby už nikdy nepřišel o žádné cenné látky, ale ani nezgumovatěl či nezplesnivěl.

i Zdroj fotografie: Freepik / Ramon FVelasquez / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek kuchyňský (Allium sativum), někdy nazývaný také česnek setý, je v kuchyních velmi ceněný. A to nejenom pro svou chuť, ale také kvůli řadě cenných látek, které obsahuje. Jde především o vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník a jód. Ovšem zapomínat nelze ani na lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny, flavonoidy, polysacharidy a lektiny. Patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae), i když v minulosti byl řazen nejčastěji do čeledi česnekovité (Alliaceae). A jak ho skladovat?

1. Skladování zavěšeného česneku

Nejpřirozenější způsob skladování česneku je zavěšení celých palic i s natí na chladném, dobře větraném místě. Hodí se půda nebo spíže, kde je sice chladno, ale nemrzne tam.

2. Sušení česnek k uskladnění

Česnek musí být zcela suchý a palice neporušené. Buď je svažte po několika kusech nebo upleťte z natí cop. Krásně upletený cop z česneku je velmi dekorativní i zavěšený v kuchyni, nesmí být ale nad zdrojem topení, jinak příliš brzy vyschne.

3. Jak skladovat česnek v bedýnce

Máte-li česneku větší množství, můžete natě ořezat a skladovat jen suché palice v jedné vrstvě narovnané v mělké bedýnce. Na suchém větraném místě vydrží až do jara, pokud by ale byl ve vlhkém prostředí, začne plesnivět nebo hnít. Podobně můžete skladovat i oddenky zázvoru lékařského (Zingiber officinale) z čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae) a kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkumy ze stejné čeledi.

Jak skladovat česnek v zimě iZdroj fotografie: Pixabay

4. Pozor na správnou úpravu

Palice nezbavujte vrchního obalu, česnek pak dříve vysychá. Případně odstraňte jen nejsvrchnější zablácenou vrstvu, ale pokud sklízíte za suchého počasí, není to potřeba.

5. Uskladněný česnek rozloupaný na stroužky

Nemáte-li vhodné místo na dlouhodobé uskladnění, česnek rozloupejte na jednotlivé stroužky a ty uchovávejte v uzavřené sklenici či jiné nádobě v lednici. Víko musí opravdu dobře doléhat, aby pach česneku nepřejaly ostatní potraviny v lednici. Stroužky ve sklenici mírně navlhnou, takže pak půjdou i dobře loupat.

6. Zamrazený česnek a jak ho uchovat

Oloupané i neoloupané stroužky lze velmi dobře zamrazit. Finta na snadné oloupání: stroužky namočte na chvíli do studené vody. Jdou loupat mnohem snadněji. Můžete také zamrazit jednotlivé dílky neoloupané a oloupat je až při vytažení. Stroužky dejte do pevného igelitového sáčku a zamrazte.

Jak skladovat česnek v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Po několika hodinách sáček vyndejte, několikrát s ním klepněte o pevnou podložku, aby se česnek od sebe oddělil. Pak ho přesypejte do nádoby s víkem nebo sáčku se zipem a uložte znovu do mrazničky. Odebírejte podle potřeby, vždy dobře uzavřete, aby vám ostatní potraviny v mrazničce nenačichly. Česnek takto vydrží velmi dlouho bez újmy na chuti.

7. Skladování česneku při pokojové teplotě

Česnek obsahuje mnohé cenné minerály, jako například měď, železo, chróm, draslík, hořčík, selen, kobalt a vápník. A ty si uchová i při skladování při pokojové teplotě. Palicím česneku postačí ponechat dostatečně dlouhý stonek a hlavou dolů je „zapíchnout“ třeba do vázy se sušenými květinami. Uvidíte, že minimálně do jara bude jako čerstvý.

Jak skladujete česnek v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články