Když pěstujeme pokojové rostliny nebo si doma předpěstováváme zeleninu, květiny nebo bylinky na zahradu, pak velmi rychle zjistíme, že se nám seznam potřebných propriet značně rozrostl. Všechnu tu zeminu, hnojiva, květináče apod. však musíme správně uskladnit, aby neztratily na kvalitě, jinak se v nich pokojovým ani jiným rostlinám zaručeně dařit nebude. A jak to tedy správně udělat?
Jak na skladování hnojiva
U hnojiv, a to jakéhokoli druhu, platí jedna věc. Dokud neotevřete jejich originální obal, pak je můžete uložit kdekoliv v bytě, aniž by to jakkoliv ubralo na jejich kvalitě. Ovšem s již otevřenými produkty musíte zacházet přece jen jinak. Především se postarejte, aby se k nim nemohli dostat domácí mazlíčci a děti (to platí především pro prášek nebo granule v nejrůznějších krabičkách). Neukládejte je tedy ani tam, kde je příliš vlhko.
To by totiž způsobilo, že se k sobě granulát nebo prášek slepí a vytvoří jednu vlhkou tvrdou hroudu, která by se vám rozbíjela jen velmi obtížně. A pozor si dejte i na teploty – nad 25 °C už může docházet k degradaci přítomných látek a totéž platí, pokud je hnojivo vystaveno přímému slunci. Vždy se také vyplatí přesypat hnojivo z původního obalu do neprůhledné a nejlépe vzduchotěsné krabičky. Opatřete ji datem spotřeby z původního produktu.
Jak skladovat biohnojiva
Pokud jste měli to štěstí a povedlo se vám na trhu pořídit třeba výluh z kravince nebo jiné přírodní hnojivo na bylinky, zeleninu apod., bude to s jejich uskladněním trochu složitější. Všeobecně platí, že látky v nich rychle podléhají degradaci. Abychom tomu zabránili, je nutné dodržovat maximální stanovené teplotní rozmezí pro uskladní. To se obvykle pohybuje mezi 5–10 °C, takže pokud nemáte k dispozici například chladný sklep, nepouštějte se do toho.
Jak na skladování zeminy
A co dělat, pokud potřebujete v bytě uskladnit sáčky se zeminou, rašelinou nebo výsevním substrátem? Pak si pamatujte, že tady poučka o neporušeném obalu neplatí. Sáčky bývají vždy opatřeny menšími otvory, aby mohla zemina dýchat. Zároveň jí však nesvědčí vysoké teploty, protože i tak by se mohla snadno zapařit. Pokud vám tedy zbyla zemina během sezóny, pak ji během zimy uskladněte na balkóně.
A následující jaro ji rychle spotřebujte. Pokud chcete mít jistotu, že v zemině opravdu nepřežili žádní škůdci, pak musí buď projít mrazem anebo se podrobit vypaření nebo jinému způsobu sterilizace. Doporučováno je také její pečení v troubě, ovšem při všech těchto způsobech se z ní uvolňuje poměrně nevábný oděr, tak na to pamatujte a nezapomeňte otevřít všechna okna dokořán. A pro rašelinu to platí také.
A jak uchováváte zeminu a hnojiva na příští sezónu vy?