Jak prát ručníky, aby byly vždycky měkké: Pomohou tenisové míčky i správně zvolený prací prostředek

Mít krásné a měkké ručníky je snem snad každé hospodyňky. Mohou vám v tom pomoci praktické tipy pro praní.

i Zdroj fotografie: Christopher Johnson / Kendal Lemar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chcete, aby vaše koupelna připomínala spíše domácí lázně a bylo vám v ní po všech stránkách příjemně, měli byste se zaměřit na to, s čím v ní přicházíte do styku nejčastěji. A to bývají právě ručníky. Pokud jsou krásně měkké a hebké, dokážou i obyčejné sprchování vystřelit někam k rozkošnickým výšinám. Jak ručníky správně prát, aby si za všech okolností uchovaly měkkost a hebkost?

Pozor na prací prostředek

Používejte správné množství pracího prášku nebo tekutého pracího prostředku. Pokud použijete příliš málo pracího prášku, ručníky se nemusí dostatečně vyprat a zůstanou tuhé. Ovšem použijete-li naopak tohoto pomocníka příliš mnoho, ručníky mohou ztvrdnout také nebo se na nich mohou objevit bílé skvrny.

Jak prát ručníky v pračce

Nepřeplňujte pračku. Pokud pračka obsahuje příliš mnoho prádla, ručníky se nemusí správně vyprat. Změkčit je můžete i speciálními kuličkami, které se postarají o jejich nadýchání během praní. Pokud je nemáte, použijte místo nich dva tenisové míčky.

Používejte měkkou vodu

Tvrdá voda může ručníky zatvrdit a způsobit, že budou hrubé na dotek. Pokud máte tvrdou vodu, zvažte použití změkčovacího prostředku – například obyčejné sody. Jedlá soda, také známá jako hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3), může být použita jako změkčovadlo vody při praní prádla. Obvykle se doporučuje přidat 1/2 šálku (přibližně 120 gramů) jedlé sody do pračky spolu s pracím práškem.

Jak správně prát ručníky aby byly měkké iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud máte velmi tvrdou vodu, můžete přidat až 1 šálek jedlé sody. Je přitom důležité dbát na to, aby se jedlá soda dobře rozpustila v horké vodě, než se přidá k prádlu. Pamatujte si však, že příliš mnoho jedlé sody může způsobit zbytečné opotřebení tkanin a blednutí barev.

Vyvarujte se používání aviváže

Aviváž sice dokáže zaručit, že ručníky zůstanou měkké, ale zároveň může snížit jejich savost, protože je lepší se komerčním prostředkům vyhnout. Vyrobit si však může speciální domácí aviváž na ručníky. Smíchejte 1 šálek bílého octu s 1 šálkem vody. Přidejte 10 až 15 kapek esenciálního oleje pro vůni (nepovinné). Při praní ručníků přidejte tento prostředek do posledního cyklu praní a ždímání.

Nemáte rádi ocet? Pak se vám určitě zalíbí limetková aviváž. I její příprava je velmi jednoduchá – smíchejte 1 šálek limetkové šťávy a 1 šálek vody. Přidejte 10 až 15 kapek esenciálního (volitelně) a použijte stejně jako v předchozím případě.

Jak správně prát ručníky aby byly měkké iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak sušit ručníky

Ručníky sušte pokud možno na vzduchu. Použití sušičky může způsobit, že se ručníky zvlní a ztvrdnou. A nikdy je také nežehlete. I tento úkon může způsobit, že se vlákna ručníků zničí a ručníky ztuhnou.

Jak na ztvrdlé ručníky

Pokud jsou vaše ručníky již tvrdé a hrubé, zvažte jejich vyprání s octem. Octová kyselina může pomoci rozpustit minerály a vápník v tvrdé vodě a změkčit vlákna ručníků. Jednoduše nalijte asi 1/2 šálku bílého octu do pračky během posledního pracího cyklu a těšte se na výsledek.

Jak o měkkost svých ručníků pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články