Zelená cibulka musí ze záhonů zmizet nejpozději do mrazů. Uložte si ji na později tak, aby zůstala v perfektním stavu.
Uchování jarní cibulky nemusí být složité. I v lednici dokáže vydržet poměrně dlouhou dobu – stačí jen vědět, jaké postupy v tomto případě aplikovat, aby byla cibulka vždy plná chuti a zachovala si všechny důležité vitamíny a stopové prvky.
Jak uchovat cibulku v lednici
Pokud víte, jak na to, může vám tu v čerstvém stavu vydržet i dva měsíce. To platí zejména pro případ, kdy si pro její uskladnění vyberete dostatečně vysokou sklenici. Do ní stačí cibulky vložit a pevně uzavřít víčkem. Listy pak (pokud možno) neohýbejte – pokud to totiž uděláte, začnou mnohem rychleji zahnívat, což je rozhodně nežádoucí. V plastovém sáčku s malými perforacemi vydrží cibulky asi tři týdny. A v obyčejném papíře nebo vlhké textilii pak asi o týden méně.
Jak skladovat cibulku v mrazáku
Jarní cibulku také můžete nasekat nebo nakrájet a uložit do mrazáku. Pro opravdu malé porce pak použijte tvořítka na led – nakrájenou nať do nich jemně namáčkněte a zalijte vodou. Cibulku pak můžete používat podle potřeby na dochucení polévek nebo omáček.
Cibulky v medovém nálevu
Vyzkoušet můžete i její naložení nasladko, určitě neuděláte chybu.
- jarní cibulky – bílá část (nebo drobné cibulky) 280 až 300 g
- ocet vinný nebo jablečný 120 ml
- citrónová šťáva 2 lžíce (nebo dle chuti)
- med 170-180 g
- voda 60 ml
- černý pepř celý 5 ks
- sůl ¼ lžičky nebo dle chuti
- větvičky rozmarýnu 2 ks
Odkrojte bílé části cibulek a omyjte je, případně sloupněte vrchní poškozenou slupku. Do hrnce dejte vařit vodu se lžičkou soli, cibulky vsypte a nechte přejít varem, odstavte a zchlaďte je v míse s ledovou vodou. Vyndejte je na papírovou utěrku a osušte. Pak je naskládejte do vypařených sklenic. Nálev svařte a ihned nalijte na cibulky. Musí být zcela ponořené, takže je zatižte. Nechte vychladnout a poté skladujte v lednici, kde vydrží asi 7 dní. Konzumovat můžete ihned po vychlazení.
Cibulky ve sladkokyselém nálevu
A nesmí chybět ani klasika, kterou si tak často nosíme domů z obchodu.
- jarní cibulky – bílá část 1000 g
- sůl mořská 200 g
- ocet kvasný lihový 1000 ml
- cukr krupice 160 g (nebo víc)
- hořčičné semínko 2 lžíce
- černý pepř celý 1 lžíce
- bobkový list 2 až 3 kusy
Cibulky operte, očistěte a zalijte horkou vodou. Po pěti minutách vodu slijte a cibulky vložte do vody s kostkami ledu, aby se zchladily. Znovu slijte a přendejte je do mísy se solí. Cibulky nyní zalijte studenou vodou a nechte 1 den prosolovat. Za 24 hodin je přeceďte, osušte a narovnejte do vysterilizovaných sklenic. Na nálev svařte ocet, cukr a koření, cibulky zalijte a zatižte je. Nechte 7 dní v chladu proležet a můžete konzumovat. V lednici vydrží asi 2 měsíce.
Cibulky v pikantním nálevu (sterilované)
A pokud si chcete výdrž cibulky pojistit se vším všudy, vsaďte na trochu té štiplavosti.
- jarní cibulky – bílá část 1000 g
- voda 1500 ml
- ocet kvasný lihový 400 ml
- cukr 150 g
- sůl 45 g
- nové koření celé 8 kuliček
- pepř celý 8 kuliček
- bobkový list 2 kusy
- hořčičné semínko 1 lžička
- chilli paprička 1 kus (nemusí být)
Svařte nálev z vody, cukru, soli a koření. Nechte vychladnout. Cibulky očistěte, a spařte vařící vodou, pak propláchněte studenou. Chilli papričku nakrájejte na kolečka. Do vypařených nebo jinak vysterilizovaných sklenic naskládejte cibulky s papričkou. Zalijte vychladlým nálevem a zavíčkujte. Sterilujte 20 až 25 minut (dle velikosti sklenic) na 80 °C. Tyto cibulky vydrží v dobré kondici stejně jako sterilované okurky asi 1 rok.