Naučte se vařit rýži jako japonští šéfkuchaři. Bude chutná, vláčná a s ideální konzistencí

                   

Při vaření rýže může nastat celá řada problémů. Buď se nám zrnka této obiloviny slepí k sobě, nebo naopak zůstanou na konci celého procesu suchá a vhodná tak nanejvýš do omáčky. Dobře uvařená rýže vám však zachutná i jenom tak, aniž by bylo nutné ji míchat s jakýmikoli tekutými dochucovadly nebo podobnými ingrediencemi.

Japonci jako milovníci rýže

Pro Japonce je rýže posvátnou potravinou a není tedy divu, že patří mezi její největší světové konzumenty. Strávníkům rozhodně není podávána jen ve formě populárního sushi – naopak. Místní ji jedí téměř ke každému pokrmu, podobně jako my například přikusujeme pečivo. Každý krok jejího vaření tak mohly početné generace kuchařů dotáhnout k dokonalosti a vy nyní můžete čerpat z jejich zkušeností.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Japonský způsob vaření rýže

Správné vaření rýže má několik důležitých pravidel. Pokud jste někdy připravovali výše zmíněné sushi, pak určitě víte, že je nutné ji například pečlivě propláchnout. Tento postup ji zbaví nadbytečného škrobu a zabrání pozdějšímu nežádoucímu slepení (koneckonců i u sushi se o tento efekt stará spíše dodatečně vmíchaný rozvar z octa, soli a cukru).

Staré kuchařské knihy říkají, že je nutné rýži proplachovat ve studené vodě (a za stálého míchání) tak dlouho, dokud nebude z misky odtékat prakticky čistá voda. To je ovšem postup značně náročný na čas i spotřebovanou vodu. Takže abyste si tento krok přípravy rýže usnadnili, jednoduše rýži na 10 minut namočte do studené vody a teprve poté přistupte k proplachování.

Jak uvařit rýži na japonský způsob

Propláchnutou rýži přesypte do hrnce a zalijte ji vodou. Ta by měla dosahovat přibližně dva prsty nad horní vrstvu rýže. Následně hrnec umístěte na střední plamen, přiklopte ho pokličkou a nechte rýži vařit. Od doby přivedení vody k varu si začněte na kuchyňské minutce měřit 8 minut a po této době rýži ze zdroje tepla odstavte. Bylo by však chybou ji hned začít konzumovat

iZdroj fotografie: Pixabay

Naopak – rýže musí tzv. dojít. Hrnec tedy nechte (včetně přiklopené pokličky) dalších 8 minut odpočívat. Teprve poté je rýže připravená ke konzumaci. V tuto chvíli by se v ní neměla nacházet žádná nadbytečná voda, ani by neměla být příliš slehlá (obejdete se tak bez jejího kypření vidličkou). Stačí ji tedy už jen dochutit a podávat.

Tipy pro vaření rýže

Pokud najdete v hrnci s rýží vodu, nechte ho stát o něco delší čas – může trvat i další půlhodinu, než se voda vsákne, nikdy ji však nevylévejte do odpadu. Dozajista by se to projevilo na vláčnosti a výsledné textuře rýže. Tendenci k tomuto chování má například rýže jasmínová, naopak kulatozrnné bude bez potíží stačit zmíněných 8 + 8 minut.

Jak se vám líbí tradiční japonský způsob vaření rýže?

Z perfektně připravené rýže se vám bude snadno připravovat i populární sushi – zjistěte, jak na to krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články