Existují chytré způsoby, jak udržet teplo v bytě a co nejlépe využít svůj topný systém. Pokud si je osvojíte, ušetříte.
Optimalizací proudění vzduchu, zajištěním efektivního fungování radiátorů a strategickými úpravami prostoru můžete zůstat v teple a pohodlí po celou zimu. Ale než se ponoříme do konkrétních tipů, je důležité pochopit, jak se teplo v místnosti chová.
Co byste měli vědět o teple
Pokud máte tradiční radiátory, jistě jste si všimli, že nerozvádějí teplo rovnoměrně po celém prostoru, jak upozorňuje web ProŽeny. Nejteplejší vzduch stoupá ke stropu, uprostřed místnosti je teplota nižší a nejchladnější vzduch se usazuje na úrovni podlahy. A právě s tím je třeba něco udělat.
Využijte závěsy ve svůj prospěch
Závěsy nejsou jen dekorativní, ale hrají klíčovou roli při udržování tepla. Dokážou totiž fungovat jako bariéra mezi studeným okenním sklem a místností, čímž se výrazně sníží tepelné ztráty. Je však nezbytné, aby tyto závěsy měly správnou délku. Pokud budou přesahovat přes radiátor, pak jednoduše zadrží teplo mezi oknem a jimi a zabrání jeho pronikání do místnosti.
Během dne je však využívejte co nejméně. Nezapomeňte na to, že sluneční paprsky mohou zahřát váš domov opravdu perfektně, aniž by vás to stálo jedinou korunu, radí magazín iReceptář. Jakmile však slunce zapadne, závěsy zase pečlivě zatáhněte, abyste místnost izolovali a udrželi teplo vytvořené během dne.
Umístění nábytku: Uvolněte cestu teplu.
Jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí, je umístění nábytku přímo před radiátory, což brání efektivní cirkulaci tepla. Proto chcete-li maximalizovat účinnost svého topného systému, ujistěte se, že je kolem radiátorů dostatek prostoru pro volný pohyb tepla. „Pokud nemůžete zcela přemístit velký kus nábytku, zkuste jej alespoň odsunout o několik centimetrů od radiátoru, abyste umožnili proudění vzduchu. I malá mezera může znamenat znatelný rozdíl v prohřátí místnosti,“ radí expert Martin K. z Broumova.
Dejte pozor i na odvzdušnění
Pokud vaše radiátory netopí správně, může to být způsobeno vzduchem, který v jejich útrobách uvízl. To je pravděpodobné zejména na začátku topné sezóny. Tento vzduch pak brání cirkulaci teplé vody a výsledkem je studený a neúčinný radiátor, který vás rozhodně nezahřeje. To, že k tomu dochází, obvykle poznáte podle bublavých nebo sykavých zvuků vycházejících z radiátoru nebo podle toho, že jedna jeho část bude chladnější. Pokud však radiátory odvzdušníte, pak se vše vrátí do rovnováhy a zimy se už nebudete muset bát.