Jak vrátit šperkům ztracený lesk: Pomůže obyčejný alobal či zkyslé mléko

Pokud chcete své šperky vyčistit opravdu kvalitně, pak nemusíte sahat po prostředcích z drogerie. Místo toho vsaďte na pomocníky z domácnosti.

Jak vyčistit stříbrné šperky domácími prostředky – budou jako nové i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje mnoho netradičních metod, jak vrátit vašim drahocenným šperkům lesk. Musíte si však dát pozor, z jakého materiálu jsou ty vaše vyrobeny. Jedině tak si vždy vyberete optimální způsob obnovení lesku u každého z nich.

Čištění šperků alobalem

Jednou z nejúčinnějších metod je použití hliníkové fólie. Jak na to? Jednoduše vyložte dno hluboké nádoby alobalem, přidejte po dvou lžičkách soli a jedlé sody a poté zalijte horkou vodou. Do tohoto roztoku ponořte šperky a počkejte, až voda vychladne. Poté je vyjměte a opláchněte čistou vodou. Silně znečištěné šperky pak ponechte v roztoku několik hodin a poté je jemně vydrhněte obyčejným zubním kartáčkem.

Coca-Cola na čištění šperků

Kyselé vlastnosti Coca-Coly pomáhají především na různou oxidaci a korozi. Jednoduše ponořte šperky do Coca-Coly a nechte ji několik hodin působit. Po namočení je důkladně opláchněte čistou vodou a osušte měkkým hadříkem. Web AAzdraví zase doporučuje zubní pastu. Jednoduše naneste na šperk silnou vrstvu zubní pasty a drhněte kartáčkem jako zuby.

Tato metoda dokáže účinně odstranit nečistoty a zašlou barvu, i když nemusí šperku plně navrátit původní lesk. Ale pozor – jak mi řekl jeden klenotník, zubní pasta by nikdy neměla obsahovat abrazivní části. Ty totiž mohou šperky nepříjemně poškodit a poškrábat.

Sůl a ocet jako účinná směs na čištění stříbrných šperků. Aby získaly ztracený lesk, stačí je do ní ponořit

Namáčení v bramborové vodě

Po uvaření brambor zbylou vodu nevyhazujte. Místo toho ji použijte k čištění jemných nebo choulostivých šperků. Jednoduše je ponořte a nechte je tam několik hodin. Poté vše opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud všechny usazeniny nepustí, pak si vezměte k ruce kyselé mléko a šperky ponořte ještě jednou. Nechte několik hodin působit, poté je omyjte čistou vodou a osušte měkkým, jemným hadříkem. A vyzkoušet můžete i kombinaci soli a octa, kterou Chalupáři-Zahrádkáři popisovali nedávno.

Vždycky je důležité provádět čištění šperků opatrně a s ohledem na jejich materiál – alobal  a kyselé mléko však bývají poměrně univerzální. iZdroj fotografie: Unsplash
Vždycky je důležité provádět čištění šperků opatrně a s ohledem na jejich materiál – alobal a kyselé mléko však bývají poměrně univerzální

Opatrně s drahými kameny a perlami

V případě šperků se vsazenými klenoty je však na místě ještě větší opatrnost. Web iDnes radí použít hadřík napuštěný specializovaným roztokem. Rozhodně se vyvarujte se ponoření těchto jemných šperků do běžně dostupných čisticích roztoků, protože drsné chemikálie je mohou poškodit. „Drahé kameny, zejména smaragdy, jsou navíc citlivé i na náhlé změny teplot a mohou snadno prasknout,“ varuje čtenářka Jana N. z Bohumína, která prý jednou čistila své prsteny s pomoci soli a horké vody a jeden kámen to nepěkně odnesl.

Jak vyčistit své stříbrné šperky doma pomocí jedlé sody

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o šperky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články