Máte malou zahradu? Vybíráme nejlepší typy přenosných ohnišť všech dob, stojí pár drobných

                   

I když se už teplé počasí nezadržitelně blíží ke konci, přesto se většině z nás ještě do pohodlí domova přesouvat nechce. Naopak. Rádi bychom si sezónu na zahradě užili co nejdéle. A nic nedokáže zahnat večerní chlad tak dobře, jako právě oheň. Nemusíte mít na zahradě krb ani si ničit trávník klasickým táborákem, velmi dobře vám poslouží také přenosné ohniště, na kterém si můžete třeba opéct buřty.

Ohniště není jen o grilování

Pohled do praskajících plamenů patří k tomu nejkrásnějšímu, co si můžeme během večera a noci dopřát. A nemusí se nutně pojit jen s přípravou jídla. Přenosné ohniště vám umožní vychutnat si tyto výjimečné chvíle bez starostí. Vyrábí se obvykle z kovu, takže péče o něj není nijak náročná. Mnohem větší pozornost byste měli věnovat výběru jeho tvaru. Právě ten totiž rozhodne, jak pohodlné posezení bude.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Absolutní klasikou jsou kovové koše, do nichž se jednoduše přikládá dřevo jako do ohně. Následujícího rána zbývá jen vysypat popel a ohniště uklidit. Chcete něco kompaktnějšího a skladnějšího? Pak vsaďte na mísy postavené na kovových nožkách. Myslete však na to, že oheň není v těchto nádobách příliš velký, takže se u něj ohřejete jen opravdu minimálně. Ovšem udržovat ho zvládne i absolutní začátečník.

Na plyn, nebo na dřevo?

Tito zahradní pomocníci většinou využívají ke svému provozu dva možné zdroje energie:

  • spalování dřeva nebo dřevěného uhlí
  • a plyn v nádobách.

Nelze říci, který typ zahradního ohniště je lepší, protože tyto dva druhy vedle sebe existují už řadu let. Zatímco někdo nedá dopustit na dřevo, jiný si pochvaluje nenáročnost a bezúdržbovost ohnišť plynových.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pravdou je, že ohniště na dřevo vnese do vaší zahrady určitou tradici a autentičnost. Dřevo má svou charakteristickou vůni, při spalování praská a vypadá nádherně. Navíc jsou tato ohniště mnohem levnější než ta plynová. Ovšem ohniště na plyn se vyznačují mnohem čistším spalováním, protože produkují jen velmi málo kouře. Zapalují se jednodušeji, obvykle vám k tomu stačí jen otočení páky nebo stisknutí tlačítka.

Kam zahradní ohniště umístit

Aby vám však tento pomocník dělal jen radost, řiďte se několika jednoduchými zásadami jeho použití. Především ho nikdy v zapáleném stavu nenechávejte bez dozoru. V žádném případě ho také nepokládejte na dřevěný podklad a ujistěte se, že základna, na kterou ohniště postavíte, je stabilní a rovná. Vždy mějte po ruce vědra s vodou nebo písek a své ohniště také pravidelně čistěte. Jinak bude rezivět a časem se může pod tíhou konstrukce zhroutit. Tak co říkáte? Pořídíte si přenosné ohniště také?

Ohniště i přenosné grily si po sezóně zaslouží to správné čištění. Zjistěte, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články