Většina lidí si myslí, že červená jablka jsou sladší než zelená, ale nemusí to být pravda – ve skutečnosti záleží i na mnoha dalších faktorech.
Výběr nejsladších jablek je umění, které rozhodně nezvládne každý. Pokud ovšem zjistíte, na co se zaměřit, už nikdy si z obchodu nepřenesete žádné kyselotiny ani ovoce, které se vám za pár dní zkazí i v optimálních podmínkách. Co si tedy pohlídat?
Zaměřte se na slupku
Některé odrůdy jablek jsou „pruhované“, zatímco jiné mají slupku jednobarevnou a hladkou. Ke zmíněnému pruhování dochází podle webu AAzdraví tak, že chlorofyl pod vlivem slunečního světla postupně slábne a na jablku se objevují další pigmenty v podobě pruhů. Červeně a žlutě pruhovaná jablka proto mají obvykle vynikající chuťové vlastnosti.
A pokud si chcete koupit jablka co nejčerstvější, pak sledujte slupku. Ta světle zelená naznačuje, že jablko bylo utrženo nedávno, což znamená, že je stále čerstvé, šťavnaté a křupavé. Časem však stopka ztmavne a uschne, což značí, že máte v ruce již postarší kousek.
Vrcholový zářez a stopky
Otočte jablko vzhůru nohama a prohlédněte si jeho horní důlek a stopky. Jablko s malým vroubkováním se obvykle vyznačuje hutnější a méně šťavnatou dužinou. Takže čím větší „zářez“ najdete, tím větší máte šanci na perfektní chuť vašeho oblíbeného ovoce.
Používejte svůj nos
Při výběru se můžete řídit také vůní jablka. Příliš silná, až nepříjemná ovocná vůně může znamenat, že jablko je přezrálé a brzy se zkazí. Čerstvě utržená jablka mají jemnou, delikátní vůni. Toto pravidlo je podle mě důležité zejména při výběru dováženého ovoce. Naopak při nákupu jablek z místního JZD silné aroma nevadí – bývá naopak tím nejlepším ukazatelem vynikající jakosti.
Správné skladování je také důležité
Aby vám zakoupená jablka dlouho vydržela, musíte je také správně uskladnit. Jablka lze podle webu iReceptář skladovat v chladničce, ale mějte na paměti, že snadno absorbují pachy z jiných potravin. Navíc produkují plyn etylen, který urychluje zrání. Skladujte je proto odděleně od ostatního ovoce a zeleniny (nejlépe ve vakuovacím boxu.
„Tuto vlastnost však můžete využít ve svůj prospěch; například umístěním jablek k rajčatům můžete přispět k jejich rychlejšímu dozrávání,“ radí na závěr čtenářka Jitka K. z Kosmonos. A jablka, která vytřídíte jako zkažená, klidně dopřejte hortenziím – odvděčí se vám, jak jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři zjistila. A hodí se i na kompost.