Až budete příště v obchodě nebo na farmářském trhu, použijte tyto tipy, abyste se v hromadách melounů dobře zorientovali.
Výběr dokonalého melounu se skutečně může podobat letnímu hledání pokladu. Příslib sladké a šťavnaté odměny z něj dělá vzrušující hru, ve které vás znalost několika méně známých tipů může učinit skutečně plnohodnotným vítězem.
Porozumění vzoru pruhů
Pro začátek hledejte melouny, na kterých je zřetelný kontrast mezi tmavšími a světlejšími pruhy. Ty totiž nejsou jen dekorativní; ukazují na dobře opylovaný a potenciálně i sladší plod. Webové stránky jako ThePioneerWoman radí, že čím jsou pruhy výraznější a rovnoměrnější, tím je meloun pravděpodobně kvalitnější.
Váha je také důležitá
Dobrý meloun je podle TheKitchn na svou velikost poměrně dost těžký. Pokud si tedy vybíráte mezi dvěma podobně velkými melouny, zvolte si vždy ten těžší – bude pravděpodobně šťavnatější a o to samozřejmě také chutnější.
Poslechněte si svůj meloun.
Test poklepáním je při výběru dokonalého melounu téměř rituálem. Jak funguje? Je to jednoduché. Jemně na slupku poklepejte a poslouchejte. Zralý meloun bude znít dutě a uslyšíte vibrace vody uvnitř. Tupý, prázdný zvuk naopak značí, že byl meloun utržen příliš brzy a na opravdu sladkou pochoutku se tedy těšit nemůžete.
Příběh stopky
Stopka melounu vám může o jeho zralosti také opravdu hodně napovědět. Ta suchá a mírně zvrásněná naznačuje, že meloun spadl z rostliny až v tom okamžiku, kdy byl dokonale zralý, což zaručuje, že nebyl sklizen příliš brzy. Určitě vás tedy nečeká žádný podtržený a jen málo sladký kousek – suchá stopka je zkrátka a dobře vždy sázkou na jistotu.
Jak na správné skladování
Nepokrájené melouny skladujte při pokojové teplotě, aby zůstaly dokonale zralé. Po rozkrojení meloun zabalte do igelitu nebo jej uložte do vzduchotěsné nádoby a uchovávejte v chladničce až do doby, než ho spotřebujete. A nezapomeňte využít i jeho slupky, Chalupáři-Zahrádkáři o tom více psali zde.