Při výběru exotického ovoce řada z nás tápe, který kus vybrat. Metoda určování, které ovoce vložit do nákupního košíku a které naopak raději zanechat na stojanu, je přitom jednoduchá a rychlá sestává se z pouhých 2 kroků.
Ananas je plodem ananasovníku chocholatého – drobného keře pěstovaného v oblasti tropů a subtropů. Původní domovinou tohoto oblíbeného tropického ovoce, jež si získalo popularitu napříč zeměkoulí, je oblast Jižní Ameriky – zejména pak Brazílie a Paraguaye. Odtud byl domorodými kmeny dále rozšířen do střední Ameriky a Mexika. Plodenství ananasu vzniká spojením sousedních bobulí. Ty se postupně vyvíjejí ze semeníků květů, které se objevují ve shlucích podél zdřevnatělého středu.
Následkem globalizace a zvyšující se poptávce začalo postupně docházet ke šlechtění ananasu. Nejrozšířenějším druhem na trhu se stala odrůda Del Monte označovaná jako „Extra Sweet“, jež byla vyšlechtěna na Havaji.
Zralý, nebo nezralý?
Vše, co potřebujeme vědět – veškeré informace o čerstvosti a zralosti – jsou rozpoznatelné skutečně snadno. Postačí troška pozornosti a dobrý zrak.
Nejprve si toto exotické ovoce prohlédneme jako celek. Pokud je jeho barva spíše hnědožlutá, jedná se o ananas zralý, vhodný na konzumaci. Kusy, jejichž odstíny jsou spíše zelenožluté barvy, pak logicky značí pravý opak – nezralost daného plodu.
Po zhodnocení jeho barvy ananas otočíme a pečlivě si prohlédneme jeho spodní část – tedy jeho původní spojení k růžici listů. Pokud je daný kus skutečně zralý, má tato část žlutavou barvu s nádechem dohněda. Oproti tomu ananas nezralý se vyznačuje zelenožlutým odstínem této svojí části. Takový ananas bychom měli ponechat po dobu zhruba 2 týdnů na tmavém místě, dokud nenastane „jeho čas“.