Jak vyčíst stav rostliny z listů aneb podrobná prohlídka odhalí nedostatek živin, škůdce i choroby

                   

Neexistuje pěstitel, který by během své kariéry nemusel bojovat s nějakými nemocemi nebo škůdci. A vůbec nezáleží na tom, zda jste velkopěstitelé nebo majitelé miniaturní zahrady. Bohužel ne vždy je jasné, s jakým problémem se potýkáme. Naučíme vás rozeznat ty nejčastější jednoduše tím, že si podrobně prohlédnete listy svých zelených svěřenců.

Jsou-li původcem škůdci, prozradí se trusem nebo okusy

Nejspíš to také znáte. Listy jsou poseté stovkami dírek nebo podezřele rychle ubývají od okrajů. Můžete na nich narazit také na zbytky trusu hmyzu v podobě malých kuliček či válečků a nezřídka se k nim i tak trochu přilepíte, a to díky vyměšovaným sekretům. V těchto případech není o přítomnosti škůdců pochyb. Zbavte se jich proto neemovým olejem, roztokem jaru a mýdla či prostředky z obchodu.

iZdroj fotografie: Freeimages
Zdroj fotografie: Freeimages

Když mají rostliny nedostatek nebo přebytek vody

Vadnutí listů může kupodivu znamenat obojí. Chce to tedy podrobnější průzkum. Pokud jsou listy žluté a uschlé, pak půjde spíš o známku přelévání, naopak suché a šustivé listy svědčí o pravém opaku. Zvyšte tedy zálivku anebo ji naopak uberte. V prvním případě také nezapomeňte zkontrolovat stav kořenů a všechny hnědé a odumřelé odstraňte, jinak hrozí rozvoj hniloby.

Jak poznat popáleniny od slunce

Naše nejbližší hvězda je pro rostliny životně důležitá. Díky ní dokáží ve svých pletivech vyrábět celou řadu důležitých živin, jež potřebují ke svému růstu. Někdy je však slunce až příliš. Jestliže jsou listy povislé nebo dokonce s vypálenými hnědými skvrnami, je nutné umístit rostliny více do stínu nebo omezit dopad vody na listy (což se děje kupříkladu kvůli zálivce či rosení v denních hodinách).

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak poznat nedostatek minerálů

Vystupují z listů vašich rostlin žilky? Vypadají bledě, tedy světle zeleně nebo dokonce nažloutle? Pak jim chybí základní výživa. Nejčastěji je ve hře dusík, fosfor, železo, draslík a zinek. Typické je zejména ubývání barvy od jejich okrajů. Nasaďte komplexní hnojiva a situace by se do měsíce měla zlepšit.

Každý minerál se prozradí docela jinak

Při nedostatku draslíku se okraje a špičky listů zbarví dožluta. Přidejte proto kvalitní kompost. Zinek mění barvu listů mezi největšími žebry, dobře působí výtažky z řas. Deficit dusíku zabarví špičky listu a žebra dožluta. Přidejte hnůj či kávovou sedlinu. Špatné zásobení železem se prozradí výraznými zelenými žilkami na jinak bledém listu. Snižte pH půdy pod hodnotu 7 a uberte fosfor, to mnohdy pro zlepšení stavu stačí (nedostatkem železa často trpí citrusy).

iZdroj fotografie: Pixabay

Při nedostatku vápníku se listy zdeformují. Pro správný zásah je nutné určit pH půdy. Tu kyselou pak obohaťte vápnem, zásaditou naopak kyselými složkami. A co nedostatek hořčíku? Ten rostlinu zdánlivě zkrášluje, protože na ní vytváří bílé pruhy, jež ubíhají souběžně s žebry. Pro nápravu se hodí Epsomská sůl nebo jiná hnojiva bohatá na hořčík.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články