Jak vyčistit dlažební kostky: S klasickou nečistotou si poradí obyčejný písek

K čištění dlažebních kostek pomocí obyčejného písku není třeba nic složitého. Vše budete mít hotovo opravdu za chviličku.

Jak vyčistit dlažební kostky: S klasickou nečistotou si poradí písek i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Písek, ten nenápadný zrnitý materiál pod našima nohama, v sobě podle webu NašeZahrada skrývá i klíč k oživení klasické špínou zašlé dlažby. Jeho přirozená abrazivita z něj totiž dělá vynikající prostředek pro drhnutí špíny, a to bez nutnosti použití drsných chemikálií.

Jak použít písek na dlažbu

Chcete znát návod? Vůbec nic na tom není. Já ho odkoukala od svého strýce už jako dítě. Vystačíte si s jednoduchým posypáním dlažebních kostek pískem a jeho následným zametením pomocí tuhého koštěte. Tímto způsobem lze snadno uvolnit a následně i odstranit veškerou nahromaděnou špínu.

Plevel v dlažbě

Dlažební kostky čisté jako nikdy dřív: V hlavní roli uhličitan sodný

Někdy pomůže i wapka

V případě odolných skvrn, které se použití písku jednoduše vysmějí, by mělo nastoupit těžké dělostřelectvo v podobě tlakové myčky. Tento nástroj, vybavený přihrádkou na čisticí prostředek, dává dohromady opravdu silnou kombinaci čisticího roztoku a vody pod vysokým tlakem, která pronikne i do té nejhlubší špíny (dokonce i do skvrn od oleje) a odstraní je. Jen se předtím ujistěte, že zvolený čisticí prostředek dlažební kostky nijak nezabarví, a to tak, že jej nejprve vyzkoušíte na malé, nenápadné ploše.

Boj s plevelem a mechem

Štěrbiny mezi dlažebními kostkami jsou skvělým útočištěm pro plevel a mechy. V takovém případě bude podle webu BydleníSnů silným čisticím pomocníkem jedlá soda a ocet. Roztok jedlé sody rozpuštěný ve vodě na dlažbu stačí nastříkat a pár dní počkat. A na rostliny, které tuto „očistnou kúru“ přečkají, pak nalijte ocet. Ten je zahubí zcela určitě. „Ocet aplikujte na plevel tehdy, když hodně svítí slunce, pak zahyne skoro okamžitě,“ radí čtenářka Zita N. z Loučně. Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají dopustit na sůl.

Rozprostřete suchý písek rovnoměrně po povrchu dlažebních kostek, tak aby pokryl veškeré nečistoty a mezery. Dál už vše bude snadné. iZdroj fotografie: Freepik
Rozprostřete suchý písek rovnoměrně po povrchu dlažebních kostek, tak aby pokryl veškeré nečistoty a mezery. Dál už vše bude snadné

Klíč k dlouhé životnosti

A zapomínat byste neměli ani na pravidelnou údržbu. Bez otálení proto provádějte pečlivé zametání, bodové čištění rozlitých tekutin (dříve, než mohou způsobit skvrny) a také čas od času vysypte spáry pískem nebo jiným vhodným materiálem. Ušetříte si tak opravdu hodně starostí.

Jak se o svou dlažbu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články