Rada dědečků pro boj proti plísni ve sklepě: Vápno, voda a síran vytvoří směs, která zatočí s vlhkostí a plísní raz dva

Sklep by měl být bezpečným místem pro uložení potravin. Protože však bývá značně vlhký, vyskytuje se v něm plíseň. Proto je třeba ho vyčistit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Kamil Czainski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte sklep, jistě jeho vlastnosti zejména teď v zimě velmi oceňujete. Lze do něj totiž uschovat celou řadu různých potravin od zavařenin až po úrodu brambor, mrkve apod. Bohužel v něm obvykle také panuje poměrně vysoká vlhkost, což může vést k rozbujení nejrůznějších druhů plísní. Naučte se je jednoduše vyhnat osvědčenými prostředky, pocházejícími z dílny našich předků. Stačí vsadit na šikovný postup a vše vám nezabere více než několik desítek minut. Rozhodně se vyplatí dát na radu, která se využívala už před desítkami let.

Jak poznat vlhkost ve sklepě

Pokud je vzduch ve sklepě příliš vlhký, může na to poukázat hned několik faktorů. Může jít například o kapky vody stékající po stěnách sklepa. Ovšem i pouhopouhé orosení rohů nepochybně znamená to, že je úroveň vlhkosti v místnosti příliš vysoká. Často je také cítit nepříjemný zatuchlý zápach. Aby se přítomná vlhkost nezměnila ve velký problém, je třeba s ní okamžitě začít bojovat. Celý postup by se dal shrnout do několika jednoduchých bodů.

Ze všeho nejdříve odstraňte ze sklepa všechny odpadky, a to zejména o zbytky zeleniny, novin nebo textilií, které v něm zbyly z loňského roku. Poté vše, s čím můžete hýbat, vyneste na čerstvý vzduch. Jde například o krabice, police, regály, koše atd. Musí být samozřejmě suché počasí, aby vše mohlo řádně proschnout. Poté ošetřete všechny plochy roztoky síranu měďnatého nebo podobného prostředku. Také otevřete všechna okna a větrejte, dokud ze sklepa nezmizí vlhký zápach.

Mrkev stačí skladovat s tímto předmětem a vydrží téměř navždy iZdroj fotografie: Pixabay

Jak zbavit sklep plísně

Ovšem jen tohle samo o sobě stačit nemusí. Proto je třeba všechny skladovací místnosti nejlépe také nově vymalovat. K tomuto účelu vám skvěle poslouží roztok vápna a síranu mědnatého. Jde o jedny z nejúčinnější prostředků, které dokážou potlačit růst a vývoj plísní. Na přípravu směsi budete potřebovat:

  • 2 kg čerstvě hašeného vápna,
  • 200 gramů síranu měďnatého
  • a 20 až 30 litrů vody.

Vápno je v tomto roztoku velmi důležité. Nejenom, že krásně vybělí stěny, ale také je zbaví všech zárodků škodlivých mikroorganismů, a jako bonus také dokáže pohlcovat nadbytečnou vlhkost. Je ovšem možné použít také síru. Ta se pálí a na 1 m3 sklepa budete potřebovat přibližně 40 až 50 gramů síry.

Jak předcházet vzniku plísní ve sklepě

Pokud si chcete ve sklepě dlouhodobě udržet zdravé prostředí, pak musíte vzniku plísně předcházet, což znamená postarat se o ideální vlhkost. K tomuto účelu umístěte v místnostech, které slouží pro skladování úrody, nádoby s uhlím a solí.

Jak vyhnat plíseň ze sklepa iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty budou pohlcovat vlhkost a tím se samozřejmě postarají i o sušší vzduch. Nezapomeňte je samozřejmě pravidelně vyměňovat ve chvíli, kdy vlhkost natáhnou. Pokud budete sklep zároveň pravidelně větrat, nebudete mít už nikdy s plísněmi na stěnách problémy.

Jak bojujete proti plísni i ve sklepě vy?

Zdroj: Gardener,
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články