Jak vyhnat sršně a vosy ze zahrady: Účinnými pomocníky jsou česnek a máta peprná

Návštěva bodavého hmyzu nikdy nepatří na zahradě mezi ty vítané. Naučte se ji vypudit přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sršni a vosy mohou být nevítanými návštěvníky každé zahrady. Tento nepříjemný hmyz může citlivějším lidem způsobit úzkost a hrozbu představuje samozřejmě i kvůli možnému bolestivému bodnutí. Mnoho zahrádkářů proto hledá přírodní prostředky, jimiž by tyto nežádoucí návštěvníky spolehlivě odradili. Mezi skvěle pomocníky se počítá máta a česnek – musíte je jen aplikovat správně.

Porozumění hrozbě sršňů

Sršni patří do čeledi sršňovitých (Vespidae) a u nás je dominantním druhem sršeň evropská (Vespa crabro) – mimochodem jako zoologický termín se opravdu používá ženský rod, jinak je však běžnější (a nikoli nesprávný) ten mužský. Na první pohled mohou připomínat velké vosy, přičemž královny dosahují velikosti až 3,5 cm. Preferují zalesněné oblasti a často si staví hnízda v korunách stromů.

Postupné a pokračující odlesňování v posledních letech vedlo ke zničení jejich přirozeného prostředí, což je nutilo hledat nová území. Postupem času se stále více přizpůsobovali životu v těsné blízkosti lidí až do té míry, že mohou představovat hrozbu. Vosa obecná (Vespula vulgaris) patří do stejné čeledi.

Proč mohou být sršni nebezpeční

Obecná představa přisuzuje zvláště hrozivé vlastnosti sršňům. Jejich bzučivý zvuk a značná velikost mohou vyvolat negativní asociace. Sršni však nejsou náchylní k agresi, pokud se necítí ohroženi. Potenciální nebezpečí spočívá v jejich bodnutí, které do oběti vstříkne jed. Obsahuje totiž acetylcholin, který je zodpovědný za bolestivé pálení a bodnutí se leckdy pojí i s alergiemi a rizikem anafylaktického šoku.

Jak vyhnat sršně a vosy, pomůže vám česnek a máta peprná iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vypudit sršně ze zahrady

Sršně a vosy odpuzuje silný zápach česneku. Proto rozdrťte několik stroužků česneku a smíchejte je s vodou, abyste vytvořili česnekový postřik (pokud máte rozprašovač s malými otvory, pak doporučujeme roztok před použitím přecedit). Nastříkejte tento roztok na zahradu a věnujte zvláštní pozornost oblastem, kde se sršni často vyskytují. Česnekový sprej aplikujte jednou do týdne, a také vždy po dešti nebo po silné rose. Jedině tak bude jeho účinnost zachována.

A skvělým pomocníkem může být i máta peprná. I její vůně totiž sršně odpuzuje. Připravte si mátový sprej spařením čerstvých lístků máty v horké vodě. Jakmile směs vychladne, sceďte ji a přelijte do rozprašovače. Aplikujte mátový sprej na oblasti, kde jsou aktivní sršni, nebo kolem potenciálních vstupních bodů do vašeho domu, jako jsou dveře a okna.

Hmyz ukrytý ve stromečku iZdroj fotografie: Pixabay

Jak odstranit sršní hnízdo

Objevíte-li na své zahradě sršní hnízdo, je klíčové jej rychle a bezpečně odstranit. Doporučuje se najmout profesionálního deratizátora nebo požádat o radu místní deratizační službu, protože odstranění hnízda může být nebezpečné. Na pomoc hasičů nespoléhejte, ti řeší jen hnízda, která opravdu ohrožují osoby ve svém okolí). A nezapomeňte na to, že vosy i sršně láká sladké (zejména ke konci léta). Venkovní nádoby s jídlem a pitím proto vždy udržujte zakryté, rozlité tekutiny okamžitě ukliďte a zralé ovoce se snažte sklízet vždy co nejdříve.

Pamatujte také na to, že sršni a vosy hrají důležitou roli v ekosystému jako opylovači a predátoři jiných zahradních škůdců. Pokud nepředstavují přímou hrozbu pro vás nebo vaši zahradu, je nejlepší umožnit jim na zahradě v klidu přebývat.

Jak proti obtížnému hmyzu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články