Návod na pěstování bylinek bleskurychle a stylově: V šálcích na kávu budou užitečné a zároveň ozdobí kuchyň

                   

Jestliže máte rádi přítomnost živých rostlin v interiéru, ale zároveň si potrpíte na originalitu, mohlo by vás zaujmout pěstování bylinek. Ty jsou povětšinou nenáročné a můžete je pěstovat i v malých nádobách – jako jsou šálky od kávy. Snadno si tak vytvoříte kuchyňskou dekoraci, která bude nejen krásná, ale i funkční. Hotové „květináčky“ můžete umístit na zeď, na poličku, na okno i na stůl. Kromě příjemného pocitu svěžesti, který do vaší kuchyně přinesou, je jistě využijete i při vaření – není nic lepšího než jídlo dochutit čerstvým kořením.

Jak pěstovat bylinky v hrníčku

Čerstvé bylinky jsou doslova fenoménem poslední doby. Používají se jak při vaření, tak jako vkusná dekorace nebo minizahrádka v domácnostech, které nemají k dispozici více prostoru. Díky své nenáročnosti se dají pěstovat jak ve větších nádobách (objemných květináčích, závěsných truhlících), tak v malých šálcích na kávu, popřípadě ve větších hrnečcích. Bylinky můžete mít umístěné přímo na parapetu, položit je na poličku, nebo je zavěsit na zeď.

Návod na výsev bylinek

Jestliže vás možnost bylinkové zahrádky nadchla, sežeňte si semínka majoránky zahradní, bazalky, tymiánu obecného, oregana, petržele, koriandru setého, pelyňku estragonu či saturejky zahradní. Do zvoleného hrnečku udělejte zespodu drenážní dírku, nasypte dostatek vhodného substrátu a vysejte semínka zvolené bylinky. Abyste se vyhnuli mokrým skvrnám vytvořených odtékající vodou, umístěte pod šálek talířek. Pokud chcete bylinky použít jako dekoraci, nemusíte dírku do šálku ze spodu dělat.

V takovém případě si ovšem hlídejte množství zálivky, abyste bylinky tzv. neulili. Přibližně po dvou týdnech by vám měla semínka vyklíčit. Po dalších 2 týdnech by měla dorůst do výšky asi 10 až 15 cm. Jakmile dosáhnou této velikosti, můžete je začít sklízet. K ruce si vezměte ostré nůžky a bylinky jednoduše sestřihněte. Dbejte ovšem na to, abyste neustřihli všechny – tak si zajistíte, že vám opět vyrostou. Kromě semínek můžete samozřejmě zasadit i zakořeněné sazeničky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak připravit šálek pro pěstování bylinek

Aby vaše bylinky prosperovaly, je důležité zajistit jim optimální podmínky. Kromě dostatku slunečních paprsků (většinu z nich lze pěstovat i v polostínu) se soustřeďte za četnost zálivky. Bylinky byste měli obecně zalévat ve chvíli, kdy je vrchní vrstva substrátu suchá. Abyste se vyhnuli nechtěnému přemokření, udělejte ze spodu šálku drenážní otvor. Budete pro to potřebovat vrták do betonu, hadřík, olej a kladivo. Ze všeho nejdříve otočte hrneček dnem vzhůru a k ruce si vezměte hadřík s olejem.

Nalijte trochu oleje na připravený hadřík a otřete s ním dno šálku – zbavíte ho nečistot a zajistíte, aby hrneček nepraskl. Ve druhém kroku si k ruce vezměte ostrý vrták a kladivo – vrták přiložte na dno šálku a s pomocí kladiva do něj udělejte malou dírku. Poté hrneček znovu otřete hadříkem a s vrtákem do betonu do něj dodělejte dokonalý otvor. Celá činnost by vám měla zabrat pouze něco okolo 2 minut. Stejně můžete postupovat i u jakékoliv jiné nádoby, do níž byste chtěli bylinky zasadit.

Volíte takové květináče, aby vám v domácnosti ladily?

Bylinkovou zahrádku můžete založit kdekoliv. Podívejte se na inspiraci ve videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články