Odstranit plevel mezi dlaždicemi jde i levně. Pomůže vroucí voda a kuchyňská sůl

Prostor mezi dlaždicemi a dlažebními kostkami čas od času proroste plevel a mech. Abyste se této zeleně zbavili, vyzkoušejte k jejímu odstranění tyto jednoduché metody.

Plevel v dlažbě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Před instalací dlažebních kostek je potřeba nejprve upravit podloží. Vrstvení několika materiálů a použití polymerního písku vyplňujícího mezery mohou růst plevele mezi dlaždicemi výrazně omezit. Bohužel ani sebelepší instalace nemůže zaručit, že se plevel na vašem chodníku nebo příjezdové cestě neobjeví. Naštěstí existují jednoduché způsoby, které vám mohou pomoci tento problém snadno a účinně vyřešit.

Vytrhejte rostoucí plevel

Nejnáročnější ale nejúčinnější způsob, jak se plevele zbavit, je ručně jej ze spárů vytrhat. Pokud se vám podaří rostliny odstranit i s kořeny, s největší pravděpodobností se jich na dlouhou dobu zbavíte. Zároveň je tato metoda zaručeně nejlevnější a nejekologičtější. Abyste si tuto namáhavou práci usnadnili, nejprve spáry s plevelem navlhčete. Použít můžete také speciální nástroje pro práci v úzkém prostoru. Ideálně vytrhávejte plevel hned, jakmile se objeví. Pokud se škodlivé rostliny stihnou vysemenit, mohou brzy pokrýt i zbytek dosud neokupovaného prostoru.

Zalejte plevel vroucí vodou

Další levný, přesto účinný způsob, jak se s plevelem vypořádat, je zalít jej vroucí vodou. Ta dokáže dokonce zahubit i kořeny a semena rostlin, jež vy nedokážete odstranit. V některých případech je použití vroucí vody účinnější než použití speciálních postřiků nebo silných chemických látek. Podobně jako vroucí voda působí také obyčejná kuchyňská sůl nebo jedlá soda. Jedinou nevýhodou této metody je, že déšť nebo zálivka může sůl i sodu přenést do dalších částí vaší zahrady a zahubit i vysazené rostliny.

plevel, dlažba, chodník iZdroj fotografie: Depositphotos

Spalte plevel mezi dlaždicemi

Pomocí speciálního hořáku na plevel můžete spáry mezi dlažebními kostkami vypálit. Tato metoda se ale nedoporučuje v blízkosti hořlavých rostlin nebo materiálů. Účinně spálit a zahubit škodlivé rostliny mezi dlaždicemi dokáže i organický herbicid, který si můžete pořídit v jakékoliv specializované prodejně. Namísto speciálních postřiků k odstranění plevele použijte bílý ocet. Příliš silný koncentrát octa však může naleptat povrch některých materiálů a chodník nebo příjezdovou cestu zničit.

Použijte k odstranění plevele tlakovou myčku

Práci s odstraňováním plevele ze spár dlaždic si můžete usnadnit pomocí tlakové myčky. V tomto případě však dávejte pozor na použití správného nástavce a přiměřeného tlaku vody. V opačném případě můžete poškodit jak okolní materiály a konstrukce, tak i samotnou dlažbu. Zároveň dejte pozor, abyste ze spár dlaždic nevytlačili všechen vyplňovací písek a dlažba se vám tím neuvolnila.

Jak zahubit plevel octem

Jak se zbavujete plevele mezi dlaždicemi vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články