Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, s jehož pomocí si ze spadaného listí připravíte vynikající hnojící směs na příští sezonu. Nemusíte je nutně pálit ani vyhazovat do odpadu.
Spadané listí na zahradě trápí mnoho zahradníků a pěstitelů, kteří se snaží mít svůj venkovní prostor co nejvíce upravený. Jeho tlení okolo stromů navíc může způsobit celou řadu problémů a nepříjemností. Existuje však více způsobů, jak s těmito organickými zbytky naložit, než je jen spálit. Smíchejte je s močovinou a na další rok budete mít připravené vynikající hnojivo, kterým vyživíte celou zahradu.
Jak naložit se spadaným listím
Pro mnoho lidí je spadané listí neodmyslitelnou součástí podzimu a jeho barvy i šustění si při každé procházce užívají. Pro jiné je opravdovou noční můrou a jeho hrabáním tráví dlouhé hodiny. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak ho zlikvidovat, je spálit jej v ohništi. Při takovém jednání je však potřeba postupovat nanejvýš opatrně, aby nedošlo ke vzniku požáru nebo jste za nevhodné pálení nedostali pokutu.
Dalším účinným způsobem, jak se hromady listí zbavit, je vhodit jej do kompostéru. Tam se postupně rozloží a stane se součástí kompostu, který budete moci v další sezoně opět hojně využívat k hnojení pěstovaných rostlin. Důležité je však do kompostu přidávat jen chemicky neošetřené listy a klestí. Jakákoliv chemie by mohla celou směs znehodnotit nebo poškodit.
Vyrobte si hnojivo z listí a močoviny
Pokud doma kompostér nemáte, pomocí tohoto postupu si snadno vyrobíte hnojivo jen za použití močoviny. Připravte si velké a silné plastové pytle o objemu 200 litrů a naplňte je shrabaným listím. Poté přidejte 4 polévkové lžíce močoviny a celou směs zalejte vodou. Pytle důkladně svažte, po obvodu vytvořte díry, které budou zajišťovat odtok přebytečné vody a výměnu vzduchu, a nechte venku. Na začátku sezony budete mít hnojící směs připravenou.
Nechte hromádku listí na zahradě
Každý majitel pozemku by měl myslet i na jeho zvířecí obyvatele a v jeho zadní části ponechat malou hromádku spadaného listí, která může ježkům a dalším tvorům posloužit jako úkryt. V takovém prostředí mohou bezpečně přečkat zimu až do příštího jara. Ideální je hromádku vytvořit na klidném místě, které je chráněno před silným větrem a kde nikdo příliš často nechodí.