Výroba kopřivové kejdy krok za krokem podle babského návodu: S její pomocí zdarma vyživíte opravdu celou zahradu

                   

Žahavá kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) patří na našich zahradách k velmi neoblíbeným plevelům. Má ovšem i četné léčivé účinky. Málokdo však ví, že stejnými vlastnostmi se pyšní i kopřiva žahavka (Urtica urens). Obě tyto rostliny pak můžete použít i k přípravě účinného hnojiva pro rostliny.

Co obsahuje nať z kopřivy

A proč vlastně kopřivou hnojit? Jde doslova o zásobárnu mnoha cenných látek a vitamínovou bombu pro rostliny. Najdete v ní například vitamíny A, B, C, E a také mnoho minerálů v čele se železem, vápníkem a draslíkem. A to vše rostliny ke své spokojenosti a lepší plodnosti rozhodně potřebují.

Jak vyrobit kopřivovou kejdu

Samotný postup výroby je velmi snadný. Natrhejte dostatečné množství kopřiv a ty ve vhodné nádobě (nesmí být kovová) zalijte vodou. Nechte na odlehlém místě na zahradě kvasit (kejda značně zapáchá). Každý den směs promíchejte a pozorujte ji. Měla by být hotová za dva až tři týdny. A jak to poznat? Počkejte, dokud se v horní části nepřestane tvořit pěna.

Zároveň by měly být listy kopřivy téměř zcela rozpadlé (pro stonky to neplatí, ty jsou pevnější). V tuto chvíli kejdu jednoduše přeceďte a před zálivkou nařeďte. Na jeden díl kopřivové kejdy budete potřebovat 10 litrů vody. Je totiž velmi silná a větší koncentrace by mohla vaše plodiny snadno popálit. Rostliny zalévejte každých 14 dní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postřik z kopřivy proti škůdcům

Ovšem kopřivová kejda se nehodí jen jako univerzální hnojivo. Snadno z ní vyrobíte i postřik proti mnoha škůdcům. A jak na to? Na pět litrů přecezené kopřivové kejdy si připravte:

  • jednu lžíci jedlé sody,
  • jednu lžíci rostlinného oleje
  • a 30 gramů strouhaného mýdla.

Vše smíchejte, přelijte do rozprašovače a aplikujte jako postřik na rostliny napadené škůdci. Opakujte každý třetí den až do doby, kdy váš problém zcela zmizí. Pro větší účinek lze do postřiku přidat ještě půl lžičky chilli papriček. Ty obsahují alkaloid kapsaicin, který škůdce zahání velmi účinně. Kromě toho v nich najdete také vitamin C, beta karoten, vitaminy skupiny B a minerální látky jako draslík, hořčík a železo.

Jaké triky používáte při boji proti škůdcům a chorobám?

Podívejte se na detailní návod na přípravu jíchy z kopřiv
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články