Mini skleník z PET lahve: Triviálně jednoduchá pomůcka se postará o zdraví malých rostlin

Pokud se letos chystáte předpěstovat sazenice, můžete si pro jejich spokojenost vyrobit jednoduchý mini skleník.

i Zdroj fotografie: Freepik / Quantockgoblin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednoduché vychytávky jsou mnohdy k nezaplacení – nestojí skoro nic, ovšem dokážou lidem, kteří je používají, leckdy doslova změnit život – nebo ho alespoň trochu vylepšit. A pokud doma předpěstováváte sazenice bylin, zeleniny nebo třeba letniček, mohl by se vám hodit šikovný skleník z PET lahve.

Jak vyrobit skleník z PET lahve

Výroba mini skleníku z jedné jediné PET lahve je jednoduchý projekt, který zvládne úplně každý. Nejdříve si vyberte vhodnou láhev. Pro tento účel je nejlepší použít barel o objemu 5 litrů s úzkým hrdlem. Omyjte ho mýdlem a vodou, abyste odstranili štítky a veškerý mastný film. Láhev rozřízněte na polovinu, ale ne zcela (myšleno samozřejmě podélně. Pro tento účel je nejlepší použít ostrý nůž nebo alespoň pevné nůžky.

Dno by mělo být zvoleno tak, aby výška skleníku byla asi 15 cm. Získáte tak otvírací skleníček, do kterého budete moci pohodlně vysít semena a poté v něm pěstovat sazenice až do doby, kdy začne hrozit jejich ohýbání kvůli „stropu“ skleníku. Pak už zbývá jen skleník zavlažit a umístit jej na slunné místo.

Jak vyrobit mini skleník z PET lahve iZdroj fotografie: Depositphotos

Nefalšovaný skleník z PET lahví

Chtěli byste vytvořit trochu větší projekt? Pak si vyrobte skleník, který toho pojme o něco více (je skvělý třeba na balkon nebo na chráněné místo v zahradě). Potřebujete následující materiály:

 • PET lahve podle potřeby
 • Nožnice nebo nůž
 • Lepidlo (např. lepidlo na plast)
 • Stuhu nebo elastický pás
 • Teplovzdušnou pistoli (volitelné)

Vyberte požadovaný počet lahví a očistěte je od etiket. Odstraňte hrdlo z jedné z lahví pomocí nožů nebo nožnic. Ta bude představovat vrchol miniskleníku. Poté lehce nahřejte dolní část jedné z lahví, aby se mohla ohnout. Ohněte ji směrem dolů a připevněte ji k jedné ze stěn skleníku pomocí lepidla. Tento proces opakujte s dalšími lahvemi, dokud nemáte hotové všechny stěny. Nakonec připevněte vrchol skleníku na vrchol stěn pomocí lepidla.

Místo, kde se spojují stěny, můžete utěsnit pomocí lepidla nebo teplovzdušné pistole. Na závěr můžete použít stuhu nebo elastický pás k pevnému uchycení stěn. Budete tak míst jistotu, že vám miniskleník nezničí ani trochu silnější vítr. Tento projekt můžete upravit podle potřeby například použitím většího počtu lahví nebo i přidáním dveří a okenních otvorů pro lepší péči o sazenice.

Jak vyrobit mini skleník z PET lahve iZdroj fotografie: Depositphotos

Co vysévat v únoru

A co do skleníku dát? V únoru můžete vysévat několik druhů zeleniny a květin, například:

 • Salát
 • Rukola
 • Endivie
 • Růžičková kapusta
 • Pak choi
 • Radicchio
 • Brokolice

Kromě toho je možné vysévat také některé druhy květin s dlouhou vegetační dobou, jako jsou petúnie, lobelie nebo surfinie.

Jaké DIY vychytávky máte při pěstovávání sazenic v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články