Vzala nevyužité zavařovací sklenice a za pár minut je proměnila v luxusní vánoční svícny. Dnes je od ní chtějí všichni sousedé

Výroba vánočních dekorací nemusí být drahá. Nádherně vypadající svícen si vyrobíte doslova za pár minut. A skoro zdarma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Pohled / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sváteční atmosféru vám nemusí domů přinést jen drahé výrobky. Ba právě naopak. Pokud dáte šanci těm DIY, můžete si vytvořit i velmi krásné věci s téměř nulovými náklady. Vyzkoušet to můžete například na krásných vánočních svícnech, které vaši domácnost doslova rozzáří. Potřebovat budete jen několik málo věcí, které by jinak skončily v popelnici a neutratíte více než pár haléřů.

Zasněžené svícny ze sklenic

Chcete si vyrobit něco opravdu unikátního? Pak se podívejte do spíže, jestli tam nenajdete několik jinak nepotřebných věcí:

  • starou sklenici
  • lepidlo
  • sůl nebo jedlou sodu
  • černý papír
  • svíčku
  • sůl
  • nůžky

Nejdříve si vezměte k ruce sklenici. Tu musíte zbavit všech zbytků papírových nálepek a samozřejmě také lepidla. Obvykle pomůže namočení v horké vodě. Ovšem na ultrapevné lepidlo leckdy platí jen ocet nebo zředěné kyselina citronová. Ta dokáže rozežrat i to nejodolnější lepidlo, které by se na nejrůznějších zavařovacích sklenicích mohlo vyskytnout. Ale použít můžete i jakoukoliv jinou nádobu vhodného tvaru – třeba prasklou skleněnou kouli, která se už nehodí na akvárium.

Jak vyrobit svícen ze sklenice

Jakmile budete mít sklenici očištěnou, musíte jí správně nazdobit. K tomu vám poslouží sůl nebo soda bikarbona (někdo používá i cukr, ale ten se vlivem tepla lepí, takže byste nad jeho použitím mohli zaplakat). Celou sklenici potřete z vnější straně lepidlem – vybírejte ideálně takové, které po zaschnutí zprůhlední. Nebude vám potom dělat na skle ošklivé šmouhy. Nakonec celou sklenici posypte sodou nebo solí. Snažte se, aby se vytvořila silná vrstva, jedině tak bude mít „zasněžení“ ten správný efekt.

Zasněžené svícny ze sklenic iZdroj fotografie: Depositphotos

Vystřihněte dekorativní prvky z papíru

Poté si na černý papír předkreslete nebo obkreslete jakékoliv vánoční tvary (skvělé jsou třeba vánoční vločky) a vystřihněte je. Nejdříve vystřihněte všechny drobnější otvory, a to nejlépe úzkými manikurními nebo šicími nůžkami. Velké plochy vystřihujte až nakonec – předejdete tak potrhání papíru. Takto připravené obrázky nalepte na sklenici. Použijte dostatečnou vrstvu lepidla, jinak vám na soli nebo sodě nebudou držet.

A jakmile svícen zaschne, zbývá už jen dokončení dekorace. Dovnitř nasypte sůl, která pomůže lépe odrazit světlo svíčky, a nakonec umístěte svíčku samotnou. Bohatě vám postačí ta čajová. Její výhoda je v tom, že má svůj vlastní kalíšek a nikam se tedy nerozteče. Jakmile dohoří, jednoduše ji vyměníte a svůj vlastnoručně vyrobený svícen tak můžete používat celé Vánoce.

Půvabný vánoční svícen vyrobíte za pár minut a jen s minimem materiálu

Jak dekorujete svou domácnost během vánočních svátků vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články