Jak využít na zahradě kostní moučku: Levné hnojivo pomůže každé rostlině

Každá zahrada potřebuje tu správnou výživu. A postarat se o ni může i docela obyčejná kostní moučka. Použijte ji správně.

Pomocnice rybí moučka: Zvýší úrodnost půdy a dá navždy stopku škůdcům i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co udělat pro zdraví svých rostlin svépomocí a bez vysokých investic? Použití kostní moučky může být vynikajícím a cenově dostupným způsobem, jak rostlinám poskytnout základní živinu – a tou je fosfor. Fosfor je spolu s dusíkem a draslíkem zásadní pro podporu zdravého růstu rostlin a zajištění bohaté sklizně. Zahradníci již dlouho uznávají výhody používání rybích kostí jako zdroje fosforu, protože je lze snadno zapracovat do půdy a obohatit ji.

Když chcete použít jen kosti

A jak tedy kostní moučku správně používat? Při použití kostí, z nichž se moučka vyrábí, se doporučuje je zakopat kdekoliv do blízkosti rostlin, které chcete vyživit, nebo je přidat do výsadbových jam. To umožňuje rostlinám těžit z obsahu fosforu, což má za následek zvýšenou produktivitu. Je však důležité si uvědomit, že rybí kosti se rozkládají pomalu, takže jejich výhody využijí jen delší dobu rostoucí druhy. Obvykle tedy bývá nejlepší kosti zahrabat pod stromy nebo keře, kde se může fosfor do půdy uvolňovat postupně.

Kdy je kostní moučka výhodnější

Pro zeleninu, která vyžaduje bezprostřednější přísun živin, jsou ovšem lepší alternativní hnojiva. Jedním z takových možností je kostní moučka, což je jemně mletý prášek vyrobený ze zvířecích kostí. Kostní moučka obsahuje značné množství fosforu, ovšem rostliny ho z ní dokážou opravdu snadno absorbovat, což jim zajišťuje efektivní příjem živin. Hnojení půdy pomocí rybí a kostní moučky dává půdě a rostlinám nejpotřebnější živiny pro zdravý růst. Je to to nejlepší například pro okurky a rajčata.

Zkušený zahrádkář ví, že během léta je možné zahradě věnovat péči, která se v období sklizně vrátí v podobě chutných a zralých plodů. Při používání kostní moučky jako hnojiva je důležité dodržovat doporučené aplikační dávky a pokyny uvedené na obalu. Nadměrná aplikace může vést k nerovnováze živin nebo potenciálnímu poškození rostlin. Rovněž stojí za to zvážit náročnost vašich rostlin ohledně pH, protože kostní moučka má tendenci ho pomalu zvyšovat. Podobně působí i čedičová moučka.

Kostní moučka iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč hnojit kostní moučkou

Kromě fosforu obsahuje kostní moučka také stopové prvky jako vápník a hořčík, které přispívají k celkovému zdraví rostlin. Tyto živiny mohou dále zlepšit růst a vývoj vašich rostlin a zajistit, že se jim bude dařit po celou vegetační sezónu. Stojí ovšem za zmínku, že kostní moučka rozhodně není vhodná pro všechny druhy rostlin. Kyselomilným rostlinám, jako jsou rododendrony a borůvky, nemusí pro svou zásaditou povahu tolik prospívat. Je proto důležité zvážit specifické potřeby vašich rostlin a podle toho zvolit vhodná hnojiva.

Nemusíte ji kupovat

Ve správně větrané místnosti, nebo venkovní kuchyni si takové hnojivo můžete připravit i sami. Základem je kosti, kopyta a rohy důkladně umýt a uvařit, což může trvat dost dlouho. Po uvaření v litinovém kotli se materiál usuší a jen podrtí. Existuje více druhů kostní moučky, které se liší v technice zpracování i obsahu prospěšných látek. Všechny jsou ale zcela určitě pro rostliny vhodné a zejména rajčatům a okurkám se po jejich použití nesmírně daří.

Jaké jiné recepty na přírodní hnojivo znáte a používáte?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články