Vysněnou úrodu angreštu zařídí dubnové hnojení, pomůže hnůj a čedičová moučka

Abyste si v sezóně mohli vychutnat sladké a šťavnaté plody tohoto oblíbeného ovocného keře, vyživte jej na jaře speciální směsí. Teď je ten nejlepší čas.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Keře angreštu nejsou nijak náročné na pěstování. Skvěle vám porostou na slunném místě a přizpůsobí se téměř jakýmkoliv podmínkám. Kromě toho, že jsou jejich plody velmi lahodné, obsahují mnoho vitamínů jako A, E, B6 a C, kyselinu listovou, vápník, draslík a mnoho dalších prospěšných látek. Správnou výživou můžete podpořit jeho růst a zajistit si v létě bohatou úrodu.

Jak pečovat o angrešt

Kromě uspokojování jeho základních potřeb nesmíte zapomínat ani na pravidelnou dávku potřebných živin. Tento keř má téměř neustálou potřebu draslíku, dusíku a hořčíku, které byste mu měli dodávat minimálně jednou ročně v podobě speciálního hnojiva. Nemusíte však kupovat drahé směsi plné nebezpečné chemie. Využít můžete také mnohem levnější a přírodnější alternativu.

Kdy začít angrešt hnojit

Na jaře nastartujte růst angreštu dusíkem. Touto základní živinou zefektivníte veškerou  následnou péči. Ideální je způsob hnojení přizpůsobit danému ročnímu období. Zatímco na jaře je potřeba doplnit dusík, na podzim je vhodné vyživit keř draslíkem, který podpoří tvorbu správné struktury a zajistí dobré hospodaření s vodou. Díky němu je keř také odolnější vůči chorobám nebo napadení škodlivého hmyzu.

čím hnojit angrešt iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaká jsou vhodná hnojiva

Hnojení tohoto ovocného keře můžete provést několika způsoby. Oblíbený je koňský hnůj, jehož použití se ale nemusí vždy vyplatit. Pokud dáváte přednost směsím, jejichž živiny se pomalu uvolňují, sáhněte po mulči nebo vyzrálém kompostu. V každém případě byste se měli vyvarovat hnojivům obsahujícím chlór, který by vás mohl připravit o budoucí sklizeň.

Připravte si přírodní hnojivo

Skvělou alternativou vám může být čedičová mouka. Ta vzniká procesem broušení čedičové horniny a na první pohled vypadá jako cement. Tato směs má velké množství důležitých minerálů. Jedná se o bohatý zdroj oxidu křemičitého, hliníku, železa, hořčíku a vápníku. V menší míře pak obsahuje také sodík, draslík, fosfor, titan, mangan, bór a síran.

Použití této směsi k výživě angreštu je velmi jednoduché. Stačí půdu kolem keře trochu provzdušnit a čedičovou moučku na jeho povrch nasypat. Následně ji prsty lehce zahrabejte a promíchejte s horní vrstvou půdy a máte hotovo. Díky tomuto hnojivo váš angrešt poroste jako divý. Odměnou vám bude bohatá úroda plná sladkých plodů.

Jak na řez stromkového nebo keřového angreštu

Čím hnojíte angrešt na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články