Jarní ošetření angreštu a rybízu: Po použití močoviny se k nim škůdci už nepřiblíží

Aby se letní sezóna mohla nést v duchu sklízení lahodných plodů, je potřeba rostliny pravidelně vyživovat a chránit před útoky škůdců. Takto ošetřete keře angreštu a rybízu.

i Zdroj fotografie: Przemek P / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ovocné keře angreštu a rybízu jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. V létě jsou pak často obsypané množstvím chutných a šťavnatých plodů, které jsou navíc bohatým zdrojem vitamínů a dalších prospěšných látek. Abyste množství úrody ještě znásobili, dopřejte angreštu a rybízu tu nejlepší péči. Doplňte jejich vyčerpané zásoby potřebných živin a ochraňte je před útokem škodícího hmyzu a vzniku plísní.

Začněte o ovocné keře pečovat

Jakmile opadne sníh, věnujte keřům angreštu a rybízu náležitou péči. Ve chvíli, kdy se venkovní teplota pohybuje nad bodem mrazu i přes noc, měli byste aplikovat první dávku hnojiva. Zpravidla byste první příkrm hnojivem měli stihnout ještě dříve, než rozkvetou první poupata, abyste keře ochránili před útokem škodlivého hmyzu. Ideálně se první hnojení provádí na přelomu března a dubna.

První ošetření angreštu a rybízu

Po roztání sněhové pokrývky můžete keře polít horkou vodou s ideální teplotou mezi 80 a 90 °C. Namísto horké vody můžete využít také močovinu. V takovém případě smíchejte 500 g močoviny s 10 l vody. Ovocné keře touto směsí důkladně zalijte. Zlikvidujete tak všechen hmyz přezimující v půdě nebo v kůře angreštu a rybízu.

angrešt, ovocný keř, zahrada, plody iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si ochranný roztok

Dalším vynikajícím přípravkem může být směs síranu měďnatého. Prášek nařeďte vodou v plastové nádobě tak, abyste získali 3% roztok a pomocí rozprašovače nastříkejte na keře a na okolní půdu. Pro práci s roztokem nepoužívejte smaltované předměty, které by mohly vyvolat nežádoucí chemickou reakci.

Ochranný roztok si můžete vyrobit také smícháním 50 – 70 g uhličitanu sodného s kouskem mýdla na praní nastrouhaným na struhadle. Suroviny smíchejte v teplé vodě a aplikujte na celý keř i půdu. Tyto přírodní přípravky dokáží spolehlivě ochránit ovocné keře před útoky hmyzu. Narozdíl od chemických přípravků neškodí hmyzím opylovačům a neohrožují životní prostředí. Ušetříte tak nejen své peníze, ale navíc zmírníte negativní dopad na okolní přírodu.

Řez angreštu v průběhu roku

Čím na jaře hnojíte angrešt a rybíz vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články