Proč kupují zahradníci ocet po litrech: Pomůže proti plevelu i otravnému hmyzu

Nejlepším a nejúčinnějším pomocníkem vám v domácnosti i na zahradě bude obyčejný ocet. Díky němu můžete vyřešit řadu nepříjemných problémů a usnadnit si spoustu práce.

i Zdroj fotografie: JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ocet je téměř nenahraditelnou tekutinou, kterou se vyplatí mít doma vždy v zásobě. Nejen že vám poslouží jako dochucovadlo v kuchyni, pomůže s úklidem, praním nebo dokonce žehlením, na zahradě je téměř nepostradatelný. Nekupujte drahé postřiky plné chemických a toxických látek a sáhněte raději po tomto ekonomičtějším a ekologičtějším řešení, kterým ušetříte nejen své peníze, ale i životní prostředí.

Zbavte se plevele

Pokud vám mezi dlaždicemi chodníku nebo příjezdové cesty prorůstají plevelné rostliny, nejlevnějším řešením, jak je odstranit, je jejich postupné ruční vytrhávání. Tímto způsobem se však nezbavíte semen ukrytých v půdě a nemusí se vám podařit ani vytrhnout celý kořenový systém. Namísto toho použijte ocet. Ten stačí pomocí rozprašovače nanést na rostliny nebo nalít přímo mezi spáry a nechat působit.

Ochraňte zahradu před škůdci

V případě, že vaší zahradu sužují komáři, jistě oceníte tento roztok na bázi jablečného octa. K jeho přípravě nechte 2 čajové lžičky octa rozpustit ve 100 ml teplé vody. Dále do směsi přidejte 1 polévkovou lžíci cukru a půl lžičky prostředku na mytí nádobí. Směs důkladně promíchejte a postavte na vhodné místo. Komáry přitáhne sladká vůně a ve vodě se utopí.

Domácí osvěžovač z jablečných slupek iZdroj fotografie: Canva

Vyčistěte své nářadí

Bílý ocet vám pomůže s čištěním i dezinfekcí zahradnických nástrojů a pomůcek. Snadno si poradí s odolnou špínou i se stopami od rzi. Stačí jednoduše rezavějící nářadí namočit do octa a nechat několik hodin působit. Poté nářadí houbičkou nebo štětcem omyjte a opláchněte čistou vodou. Po tomto vyčistění a následném vysušení budou opět jako nové.

Na co při práci s octem nezapomínat

Pokud budete pracovat s tímto roztokem na své zahradě, provádějte to v dostatečné vzdálenosti od vašich okrasných nebo užitkových záhonů. V případě, že by se na tyto rostliny dostal ocet, mohl by je spálit a zmařit tak všechnu vaši práci a čas, který jste jim již věnovali. Nemusíte se však bát nepříjemného zápachu. Ať už hubíte plevel nebo čistíte pracovní pomůcky nebo plochy, zápach na vzduchu velmi rychle vyprchá.

Jak zahubit plevel octem

K čemu používáte ocet na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články