Jak zabránit hromadění ledu v lednici: Pomůže obyčejná bavlněný polštářek

Pokud ve své lednici bojujete s nepříjemnou námrazou na zadní stěně, zkuste si vzít k ruce sílu bavlny. Dozajista vás překvapí.

Jak udržet lednici vždy perfektně čistou díky použití obyčejné fólie i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Namrzlá lednice nebývá nijak příjemná. Hromadící se led nejenže zabírá drahocenný prostor, ale může také snižovat účinnost našich chladicích zařízení, což vede k vyšší spotřebě energie a následně k vyšším účtům.

Proč vlastně lednice namrzá

Než se pustíte do řešení, je nezbytné pochopit, proč se led v našich chladničkách a mrazničkách vůbec tvoří. Dochází k tomu v důsledku kondenzace a následného zmrznutí vlhkosti vzduchu uvnitř spotřebiče, jak připomíná web Krostrade. Když se teplý a vlhký vzduch dostane do kontaktu s chladnými povrchy uvnitř chladničky (například se zadní stěnou) zkondenzuje a zmrzne, čímž se vytvoří led. Tento proces ovšem urychlují i jiné faktory.

Vypozorovala jsem, že mezi ty nejčastější patří časté otevírání dveří chladničky, skladování horkých potravin nebo špatné těsnění. Magazín iReceptář pak doporučuje i skladování všech potravin v dobře uzavíratelné krabičce nebo sáčku.

Do lednice vhoďte houbičku na nádobí, hravě pohltí všechny nežádoucí pachy

Bavlna a rostlinný olej

Chcete se námrazy zbavit jednou provždy? Pak si vezměte k ruce jednoho pomocníka z koupelny a druhého z kuchyně. Koncept je elegantně jednoduchý: nanesením tenké vrstvy rostlinného oleje na zadní stěnu chladničky pomocí vatového tamponu totiž vytvoříte kluzký povrch, který brání molekulám vody přilnout a namrznout. Tato metoda využívá hydrofobních (vodu odpuzujících) vlastností oleje, což způsobuje, že kondenzát se sráží a stéká do určeného odtokového systému chladničky, místo aby zamrzal na jejím povrchu.

  • Začněte důkladným vyčištěním chladničky (zejména zadní stěny), aby se zajistilo správné přilnutí oleje.
  • Namočte vatový tampon do malého množství rostlinného oleje tak, aby byl nasycený, ale nekapal.
  • Jemně rozetřete olej po celé zadní stěně chladničky a vytvořte tenkou, rovnoměrnou vrstvu.
Prodloužení životnosti lednice a potravin iZdroj fotografie: Pixabay
Bavlněná podložka vám pomůže absorbovat vlhkost a zabránit tak kondenzaci, která by se jinak mohla proměnit na led

Podle potřeby opakujte

Přestože je odpuzující účinek oleje dlouhodobý, můžete postup opakovat každých několik měsíců nebo podle potřeby, a to zejména po hloubkovém čištění spotřebiče. To byste mimochodem měli provádět nejméně třikrát do roka, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali už dříve. A pokud se potýkáte s nepříjemnými pachy, pak vsaďte na obyčejnou křídu.

Jak si doma správně uspořádat lednici podle odbornice

Jak se o svou lednici staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články