Zkrocení prskajícího oleje za pomoci účinných metod aneb jak na ochranu sebe i kuchyně

Při smažení na pánvi se lze často setkat s nepříjemným rozstřikováním oleje. Lze tomu zabránit účinnými způsoby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při smažení potravin na pánvi je často problémem příliš vysoká vlhkost smažených potravin. Pokud se totiž voda při smažení uvolní do oleje, vytlačí ho. A díky tomu se poté rozstříkne po okolí a může vás nehezky popálit. Pokud však aplikujete některé z šikovných tipů od profesionálních šéfkuchařů, nebudete se muset obávat nepříjemných popálenin ani ušpiněného sporáku v okolí pánve.

Smažené potraviny řádně osušte

Když víte, že vám při smažení dělá problém voda, musíte ji co nejvíce eliminovat. Jakoukoliv zeleninu nebo maso proto před smažením řádně osušte. Můžete použít například papírový ručník. Maso je pak před smažením vhodné obalit například v mouce nebo ve škrobu, který tak dokáže přebytečnou vlhkost pohltit.

Pomoci vám může i sůl

Mezi další vychytávky patří použití soli. Pokud totiž do oleje nasypete trochu soli, také to zabrání rozstřikování oleje. I sůl o sebe totiž dokáže nasát nějakou tu vlhkost, která by se jinak do oleje uvolnila, a posléze mohla zapříčinit rozstřikování oleje.

Jak zabránit rozstřikování oleje při smažení účinnými způsoby iZdroj fotografie: Depositphotos

Vsaďte na postupné rozehřívání oleje

Mezi další triky patří i trocha kouzlení se správnou teplotou oleje, na které se smaží. Trik totiž spočívá v jeho pomalém rozehřívání. Rozhodně není dobré hned od začátku nastavit plamen na plotýnce na maximum. Pokud naopak bude olej zahříván postupně, pomůže to opět s eliminací trochy přebytečné vlhkosti. Samotný smažený pokrm je pak sice žádoucí vkládat do co nejrozpálenějšího oleje (aby se takříkajíc zatáhl), ale poté je třeba teplotu snížit. I to zabrání rozstřikování

Zaměřte se na tloušťku smažených pokrmů

Dalším často opomíjeným faktorem je i tloušťka smažených pokrmů. Například ze silného plátku masa se totiž může uvolnit mnohem více tekutiny než z masa nakrájeného natenko. Takže pokud nemáte rádi raw steaky, vyhnete se prskání oleje i tím, že si jednoduše tloušťku masa trochu uzpůsobíte.

Pozor na nečekané záškodníky

Ovšem olej na pánvi může prskat třeba i proto, že na něm necháte smažit špatné ingredience. Typická jsou například hořčičná semínka, která v sobě trochu oleje obsahují. Na pánvi nabobtnají, prasknou a prskání je na světě. Pokud je tedy chcete použít jako základ (například do pokrmů inspirovaných Asií), připravte si ke smažení pokličku. A totéž platí i pro pokrmy, v nichž smažíte celé nakrájené chilli papričky. Právě jejich semínka totiž mohou prskání oleje způsobit. Vyplatí se tedy být na to připraven předem.

Jak znásobit výdrž lahve s olejem jednoduchým trikem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na přepalování oleje

Hodit by se vám ovšem mohly i triky, které si dokážou poradit s velmi nepříjemným přepalováním oleje. Klasikou je třeba kolečko mrkve, které do sebe umí řadu škodlivin natáhnout. Ke smažení si jich však připravte více a jakmile zhnědnou, okamžitě je vyměňte za nová. Podobě lze použít i kolečka či kusy jiné kořenové zeleniny. A částečně může přepalování oleje zabránit i sůl, která vás zároveň zbaví i jeho prskání. Jejím použití tedy zabijete obě příslovečné mouchy jednou ranou.

Jak vybrat ten správný olej do studené a teplé kuchyně

Jak proti prskání oleje při smažení bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články