Zlatá rada pro kuchyňskou bylinkovou zahrádku na parapetu, se kterou se zazelená i tmavá kuchyně časově vytížené hospodyňky

Pokud nevíte, jak založit bylinkovou zahradu na parapetu, inspirujte se šikovnými tipy od zkušených pěstitelů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čerstvé bylinky se při vaření používají zcela běžně. A je to právě jejich chuť, která může rozhodnout o tom, zda je vaše jídlo jen dobré nebo doopravdy skvělé. Řada kuchařů ve velkých restauracích si dokonce pěstuje svoje vlastní zelené poklady, a totéž můžete udělat i vy.

Jak začít s pěstováním bylinek

Pokud teprve začínáte objevovat svět bylinek na parapetu a chtěli byste si výsledky dopřát co nejdříve, nezůstávejte jen u běžných bylinek a vsaďte na microgreens. Vyberte si zelí, jetel, ředkvičky, vojtěšku, řeřichu nebo mangold, s nimiž mívá úspěchy i absolutní začátečník. Rychle totiž klíčí a nepotřebují nijak zvláštní péči.

Jak pěstovat bylinky ze semínka

Veškerá velká semena před výsadbou namočte. Ovšem ty menší, jako má například bazalka nebo hořčice, namáčet nemusíte. Ideální je semena namáčet celou noc, poté ji zalít vodou a nechat na cedníku na tmavém místě ještě 2 dny. Pokud si chcete semena předpěstovat, pak do vhodné nádoby vložte lněnou podložku nebo jakýkoli jiný vhodný podklad a trochu ho navlhčete.

Jak vysévat semínka bylin

Drobná semínka jednoduše rozprostřete na povrch výsevního substrátu a poté je přikryjte skleněným poklopem nebo sáčkem, abyste vytvořili „skleníkový efekt“. Než semínka vyklíčí, pěstujte je na tmavém místě (například ve skříni, pod postelí apod.) a teprve poté je přeneste na světlo. Tento proces obvykle trvá 3 až 5 dní. Mladé rostlinky řádně zalijte a po třech týdnech také pohnojte. Pak už vám nezbývá nic jiného, než se těšit na sklizeň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete pěstovat microgreens, pak za 3 až 7 dní již získáte lahodné a užitečné drobné lístky, které stačí pouze sklidit. Myslete však na to, že tím drobné rostlinky zahubíte, takže takto spotřebovávejte jen ty, které chcete vyjednotit nebo je z jakéhokoliv jiného důvodu netoužíte dále pěstovat. Běžně lze bylinky sklízet za 8 až 10 týdnů a to vždy raději sestřihem než sběrem jednotlivých lístků nebo větviček.

Jaké bylinky pěstovat na parapetu

A kterým bylinkám se bude u vás doma dařit? Seznam je poměrně dlouhý. Skvělými tipy jsou například bazalky, jako je

 • bazalka pravá (Ocimum basilicum).
 • bazalka posvátná (Ocimum sanctum).
 • thajská bazalka (Ocimum basilicum var. Thyrsiflora).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale chybu neuděláte ani s jinými druhy bylinek:

 • meduňka lékařská (Melissa officinalis),
 • majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis),
 • levandule lékařská (Lavandula angustifolia),
 • tymián alias mateřídouška (Thymus),
 • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
 • máta (Mentha) jakéhokoliv druhu,
 • oregano čili dobromysl (Origanum),
 • nebo třeba citronella (Cymbopogon nardus) pro milovníky asijské kuchyně.
Pokud se chcete naučit, jak pěstovat bylinky doma, podívejte se na toto video

Jaké bylinky pěstujete na kuchyňském parapetu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články