Zazimování chat nebo obytného zahradního domku je důležitým úkolem. Jedině tak může přežít zimu bez úhony.
Zazimování chaty je velmi důležité. Pokud neprovede všechny nezbytné kroky, budete se velmi pravděpodobně ihned na jaře potýkat se značnými škodami. Projděte si seznam nezbytných bodů, které je třeba na podzim bez výjimky zařídit.
Co zařídit v domě
Ujistěte se, že jste vypnuli energie. Také vylijte vodu ze všech nádob, vypustíte ji z potrubí apod. Dobře prohlédněte všechny zdi a utěsněte případné díry. A nezapomeňte také sbalit veškeré textilie a odvézt je domů k vyprání.
Vypuďte nechtěné hlodavce
V zimě se mohou do vaší nemovitosti stahovat i nevítaní návštěvníci. Jde o myši a potkany – nikoli o krysy, jak si lidé často myslí. Krysa obecná (Rattus rattus) se totiž vyskytuje jen vzácně, dnes menší populace žijí již jen v okolí Labe. Pokud tedy doma spatříte většího hlodavce, jde o potkana obecného (Rattus norvegicus). A jak zamezit, aby se tito škůdci stahovali k vám domů?
Položte jim do cesty bylinky, které jim nevoní. Sázkou na jistotu je:
- oleandr,
- citron,
- divizna,
- heřmánek,
- máta,
- levandule
- zelené listy rajčat,
- vratič
- nebo sušené květy třezalky.
Místa, kde se hlodavci v minulosti vyskytovali, také dobře ukliďte a vydezinfikujte. I tak je odradíte. Skvěle se k tomuto účelu hodí například modrá skalice alias síran měďnatý, známý i pod starším názvem modrý vitriol.
Zamezte pronikání hmyzu
Ale na chatě si může chtít udělat domov také nejrůznější hmyz. I tady však pomohou bylinky. Pro začátek zasaďte na parapet rýmovník (Plectranthus amboinicus). Jde o léčivou bylinku, které se říká také mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Z dalších bylin odpudí komáry, mouchy a jiné druhy hmyzu také:
- petržel,
- česnek,
- bobkový list,
- hořčice,
- tymián,
- meduňka
- a máta.
Skvěle hmyz odpuzuje také aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), který je znám také pod jmény afrikán či hezky česky (a lidově) smraďoch. Ten totiž obsahuje látku zvanou pyrethrin, která hmyz odpuzuje.
Postarejte se o zahradu
Pro začátek vypusťte vodu ze všech hadic a buďte přitom opravdu důkladní. Hadice pak ze zahrady ukliďte nejlépe do sklepa nebo na jiné bezmrazé místo. Pozor dejte také na sudy s vodou – buď ji vylijte a otočte je dnem vzhůru, nebo dejte dovnitř velkou větev, která bude sahat až nad okraj sudu. Zabrání to jeho promrznutí a poškození.
Vytvořte skrýše pro plazy
Při péči o chatu však nezapomínejte ani na své sousedy. A teď nemáme na mysli ty dvounohé. Připravte na zahradě kupky dřeva nebo listí, které poslouží jako úkryt pro užitečné plazy. Na zahradě vám tak dost možná v příštím roce pomohou třeba tyto druhy:
- slepýš křehký (Anguis fragilis)
- užovka obojková (Natrix natrix)
- užovka podplamatá (Natrix tessellata)
- slepýš východní (Anguis colchica)
- užovka hladká (Coronella austriaca)
- užovka stromová (Zamenis longissimus)
- zmije obecná (Vipera berus)