Vyhazovat jablečné slupky je hloupost. Zadarmo si z nich vyrobíte produkt, za který v obchodě zaplatíte i sto korun

Zbytky jablek lze ještě využít mnoha způsoby. Doma si můžete například vyrobit i chutný jablečný ocet s mnoha živinami.

i Zdroj fotografie: iStock / JFVelasquez Floro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jabloně (Malus) patří na zahradách k nejčastěji pěstovaným ovocným stromům. V současné době hrají prim především ty odrůdy, které lze bez potíží uskladnit na zimu. Mezi odrůdy jablek vhodné pro skladování patří například, Boskoop, Braeburn, Gala, Jonagold, Pinova či Topaz. Ne každý však dokáže jablka v kuchyni zpracovat beze zbytku. Obvykle přebývají především slupky. Byla by však škoda je vyhodit do koše, když z nich lze vyrobit velmi chutný a přitom zdraví prospěšný jablečný ocet.

Ocet vyrobíte z jablečného odpadu

Nezáleží na tom, zda vám doma zbyly jen slupky nebo rovnou celé středy jablek včetně jadérek – to vše je možné k výrobě jablečného octa bez potíží použít. Má to ovšem jednu důležitou podmínku – nesmí jít o zbytky nijak poškozené nebo napadené hnilobou či nemocemi. Patogeny by se totiž během celého procesu mohly pomnožit a výsledný produkt by byl vhodný jen k vylití do koše. Pokud však dokážete sehnat dostatečné množství zdravotně nezávadných zbytků, pak vaší výrobě jablečného octa nestojí dozajista nic v cestě.

Výroba je opravdu snadná. Musíte však k postupovat jinak než v profesionálních výrobnách. Tam totiž k výrobě octa používají jablečnou šťávu, takže prodané ingredience musí být jiné. V domácích podmínkách je nastartování potřebné fermentace o něco složitější, pokud se však podaří, získáte jablečný ocet plný chuti a vůně, který můžete použít jak při přípravě nejrůznějších pokrmů, tak třeba i při praní prádla (skvěle totiž poslouží jako přírodní aviváž).

Jak si zajistit dostatek zbytků

Pro výrobu jablečného octa vám zbytky z jednoho nebo dvou kusů jablek stačit zaručeně nebudou. Proto se nebojte dočasně uskladnit zbylé slupky a odřezky v mrazáku, abyste jich později měli dostatečné množství. Při nastartování fermentace to žádný problém představovat nebude. Před použití je ani nemusíte rozmrazovat.

Jak ze zbytků jablek vyrobit jablečný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit jablečný ocet doma

Pro začátek naplňte vhodnou sklenici zbytky jablek a dobře je zmáčkněte. Následně smíchejte šálek vody se dvěma lžícemi cukru a míchejte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí a tímto roztokem poté zalije jablka. Snažte se nepoužívat chlorovanou vodu, ta totiž může proces fermentace zcela zhatit. V horní části však nechte několik milimetrů místa. Sklenici uzavřete gázou a nechte na teplém místě kvasit. Nikdy ji však nestavte přímo do cesty slunečním paprskům – tím by se celý proces až příliš urychlil a neproběhl by správně.

Po několika dnech sklenici zkontrolujte. Pokud jste vše provedli správně, měly by se na jablečných slupkách začít objevovat první bubliny. Od tohoto okamžiku promíchejte svůj budoucí jablečný ocet každý den čistou lžíci. Dbejte také na to, aby byla jablka stále ponořená (pomůže to předejít případné plísni). V procesu pokračujte, dokud se proces tvorby bublin nezastaví (obvykle to trvá asi dva týdny). Poté stačí odřezky přecedit a dobře vymačkat a hotový jablečný ocet uskladnit v čisté sklenici. Kyselou chuť získá po dalších 2 až 4 týdnech.

Jak využíváte zbytky potravin v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články