Cibulové slupky jsou v zahradě opravdu nedoceněným pokladem. A přitom vám mohou pomoci například ke skvělé úrodě okurek.
Dosažení vysokého výnosu okurek často vyžaduje promyšlenou péči a někdy i použití různých inovativních metod ve chvíli, kdy ty tradiční jednoduše nestačí, jak píše web iReceptář. Jednou z takových metod je použití cibulových slupek.
Výživná síla cibulových slupek
Cibulové slupky jsou bohaté na živiny – najdete v nich především hodně draslíku, vápníku a hořčíku. Tyto živiny jsou pro zdravý vývoj rostlin nezbytné a napomáhají během jejich životního cyklu prakticky všemu – od vývoje kořenů až po posílení rostlinných buněk. A výroba hnojiva je navíc podle webu NašeZahrada velmi jednoduchá.
Začněte namočením suchých cibulových slupek do horké vody asi na 48 hodin. To proto, aby se živiny vyluhovaly do vody. Po scezení můžete hotový roztok rovnou použít k zalévání rostlin a dodat jim tak zdravou dávku přírodního hnojiva. Tato metoda nejen recykluje kuchyňský odpad, ale také poskytuje zahradě přísun živin bez použití chemických látek. A frekvence aplikace? Jednou za týden to bohatě stačí.
Přírodní ochrana proti škůdcům
Kromě poskytování živin může aplikace vody z cibulových slupek pomoci i v boji proti škůdcům. Síra má totiž na řadu z nich odpuzující účinek. Pro postřik stačí hotový cibulový roztok naředit v poměru 1:5 a můžete ho hned začít používat. Aplikujte ho jednou týdně nebo po každém dešti
Slepičí trus také skvěle pomůže
Dalším vynikajícím doplňkem hnojiva z cibulových slupek je kuřecí hnůj, který je silným zdrojem dusíku, fosforu a draslíku. Zředěný kuřecí hnůj lze aplikovat na rostliny už od doby, kdy se jim vytvoří 3 až 4 pravé listy. „Poměr ředění by měl být slabý, obvykle kolem 1:10 (hnůj ku vodě), aby nedocházelo k příliš intenzivní aplikaci živin, která by mohly spálit cibuli kořeny. Osobně doporučuji hnojení každé dva až tři týdny,“ radí zahradník Radim N. z Olomouce. A skvěle může pomoci i medový postřik, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.