Jak zvýšit úrodu okurek: Cibulové slupky se nevyplatí vyhazovat, okurky po nich rostou jedna báseň

Cibulové slupky jsou v zahradě opravdu nedoceněným pokladem. A přitom vám mohou pomoci například ke skvělé úrodě okurek.

Jak zvýšit úrodu okurek: Cibulové slupky se nevyplatí vyhazovat, milují je i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Dosažení vysokého výnosu okurek často vyžaduje promyšlenou péči a někdy i použití různých inovativních metod ve chvíli, kdy ty tradiční jednoduše nestačí, jak píše web iReceptář. Jednou z takových metod je použití cibulových slupek.

Výživná síla cibulových slupek

Cibulové slupky jsou bohaté na živiny – najdete v nich především hodně draslíku, vápníku a hořčíku. Tyto živiny jsou pro zdravý vývoj rostlin nezbytné a napomáhají během jejich životního cyklu prakticky všemu – od vývoje kořenů až po posílení rostlinných buněk. A výroba hnojiva je navíc podle webu NašeZahrada velmi jednoduchá.

Začněte namočením suchých cibulových slupek do horké vody asi na 48 hodin. To proto, aby se živiny vyluhovaly do vody. Po scezení můžete hotový roztok rovnou použít k zalévání rostlin a dodat jim tak zdravou dávku přírodního hnojiva. Tato metoda nejen recykluje kuchyňský odpad, ale také poskytuje zahradě přísun živin bez použití chemických látek. A frekvence aplikace? Jednou za týden to bohatě stačí.

Bílý poklad pro okurky, plodí po něm jako divé. A najdete ho běžně v kuchyni

Přírodní ochrana proti škůdcům

Kromě poskytování živin může aplikace vody z cibulových slupek pomoci i v boji proti škůdcům. Síra má totiž na řadu z nich odpuzující účinek. Pro postřik stačí hotový cibulový roztok naředit v poměru 1:5 a můžete ho hned začít používat. Aplikujte ho jednou týdně nebo po každém dešti

Aby se vám letos úroda okurek opravdu vydařila, nemusíte hned sahat po chemických hnojivech. Stejně dobře pomůže cibule. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vám letos úroda okurek opravdu vydařila, nemusíte hned sahat po chemických hnojivech. Stejně dobře pomůže cibule.

Slepičí trus také skvěle pomůže

Dalším vynikajícím doplňkem hnojiva z cibulových slupek je kuřecí hnůj, který je silným zdrojem dusíku, fosforu a draslíku. Zředěný kuřecí hnůj lze aplikovat na rostliny už od doby, kdy se jim vytvoří 3 až 4 pravé listy.Poměr ředění by měl být slabý, obvykle kolem 1:10 (hnůj ku vodě), aby nedocházelo k příliš intenzivní aplikaci živin, která by mohly spálit cibuli kořeny. Osobně doporučuji hnojení každé dva až tři týdny,“ radí zahradník Radim N. z Olomouce. A skvěle může pomoci i medový postřik, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Chcete další tipy pro pěstování okurek? Podívejte se na jejich pěstování na vyvýšených záhonech

Jaké triky používáte při péči o okurky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články