Japonští brouci mohou snadno zničit zahradu. Chutnají jím také břízy a jabloně

Tento invazní druh hmyzu, který je rozpoznatelný podle kovově zeleného těla a bronzově zbarvených křídel, má opravdu nenasytný apetit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Listokaz japonský (Popillia japonica) je na zahradě k nepřehlédnutí. Dospělí brouci jsou asi 1,5 až 2,5 cm dlouzí, mají kovově zelené tělo a bronzové kryty křídel (popis převzat ze stránek CabiDigitalLibrary). Dalším nápadným znakem jsou také bílé skvrny na bocích. Jejich bílé larvy, vyvíjející se pod zemí, pak bývají zahnuté do tvaru písmene „C“, takže je, pokud na ně narazíte, dokážete opravdu snadno identifikovat.

Šíření japonského brouka v Evropě

Podle webu PlantHealthPortal byl tenhle nenasytný brouk v Evropě poprvé objeven kolem roku 2014 – a to v Itálii. Rychle se odtud však rozšířil. Dokáže se totiž přizpůsobit různým klimatickým podmínkám, a jako bonus se agresivně množí. Není divu, že si s ním starosti dělají třeba i v blízkém Švýcarsku. A podle zodpovědných míst je jen otázkou času, kdy se rozšíří i do dalších zemí.

Obdělání půdy bramborového záhonu po dešti vám pomůže zvýšit úrodu

Brambor se už žádný škůdce nedotkne, kyselina jantarová je odežene na míle daleko

Japonský brouk: Nezastavitelný škůdce zahrad, který napadá Evropu iZdroj fotografie: Pixabay
Japonský brouk: Nezastavitelný škůdce zahrad, který napadá Evropu.

Listokaz vám sežere zahradu – doslova

Jako polyfágní hmyz se totiž tento nepříjemný škůdce živí širokou škálou druhů rostlin. Ve Spojených státech, kde si již získal pověst ničivého škůdce, již odborníci zdokumentovali více než 300 druhů rostlin, které mu chutnají, a to včetně mnoha běžných evropských. Jde např. o:

  • břízu
  • jabloň
  • javor
  • jilm
  • kaštan

A nedělá výjimky. S chutí požírá listy, květy a dokonce i kořeny rostlin, pokud se k nim dostane (to mají obvykle na svědomí jeho larvy). A pokud se jich na jednom místě vyskytne opravdu hodně, dokážou dřeviny na zahradě doslova oholit.

Prádlo bude zářivě bílé, dopomohou mu k tomu levné tabletky Aspirinu

Aspirin je lékem i pro rostliny: Odstraní plíseň z květináče, vyžene škůdce a podpoří růst

Listokaz japonský (Popillia japonica) se začíná objevovat v evropských zahradách stále častěji a dokáže je zcela zničit. iZdroj fotografie: Pixabay
Listokaz japonský (Popillia japonica) se začíná objevovat v evropských zahradách stále častěji a dokáže je zcela zničit.

Škodí už svou přítomností

„Japonští brouci navíc konkurují původním druhům hmyzu, čímž narušují lokální potravní řetězce a mohou tak být přímou příčinou snížené biologické rozmanitosti,“ říká entomolog Lukáš N. z Prahy.

Pokud je tedy na zahradě uvidíte, určitě je vyfoťte a nahlaste to třeba nějakému místnímu ekologickému spolku nebo rovnou ministerstvu pro životní prostředí. Můžete tak pomoci jejich invazi alespoň trochu zpomalit,“ nabádá závěrem. A pozor si dejte i na různé invazní druhy rostlin, na které Chalupáři-Zahrádkáři už také upozorňovali.

Jaké nepříjemné škůdce už jste na zahradě potkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články