Je lepší trávu sekat nebo nechat volně růst? Trávník by měl být hustý a svěže zelený

                   

Každý rok brázdí městské či obecní pozemky flotila sekaček a křovinořezů. Ovšem zatímco podle některých vyjíždějí do terénu až příliš často (a zanechávají po sobě několikamilimetrovou suchou spoušť), podle jiných je jejich frekvence nedostatečná (protože se jim malí psi doslova ztrácejí v pralese). Kdo má vlastně pravdu? Pojďme se podívat na tuto problematiku z netradičního pohledu.

Extrémy nejsou správné, a to ani při péči o trávu

Předem je třeba říci, že rozhodně nelze určit jednotnou frekvenci sekání trávníku na všech plochách ve městě. Záleží totiž na mnoha faktorech. Jinou péči si totiž zaslouží trávník parkový a jinou ten na hřišti. Sekání by se mělo přizpůsobovat i aktuálním srážkám. Během sucha totiž jednotlivá stébla tzv. spí a necitlivý zásah by je v tomto období poškodil.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mnohdy však lidé častější sekání trávy vyžadují. Argumentují například rozkvétáním alergizujících rostlin (trav, pampelišek a pod.) i problematikou venčení domácích mazlíčků v nepřehledné travní džungli (i u velkých plemen totiž bývá problém kupříkladu se sběrem exkrementů). Jak tedy vše vyřešit ke spokojenosti všech stran?

Pokud se na trávníku dělají suchá kola, je to špatně

Jestliže je frekvence sekání trávníku příliš častá, velmi brzy se to na něm odrazí. Dojde totiž ke vzniku míst s příliš narušeným travním drnem, který poté rychle podléhá suchu a dalším vnějším faktorům. Trávník tedy zežloutne a seschne. V létě jde o běžný jev, ovšem jakmile zaprší, stébla se opět vzpamatují. Pro extrémně poškozená místa to však neplatí, ta je leckdy nutné znovu osít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem úplné zastavení sečí také není řešení. Tráva vysoká až po pás není komfortní snad pro žádného obyvatele, navíc v ní rychle začnou převažovat nejrůznější náletové nebo plevelné rostliny (kupříkladu kopřivy, pampelišky, merlíky apod.), kvůli nimž se zákoutí okolo domů brzy změní v nevzhledné houští.

Důležitá je pravidelná odborná péče

Paradoxně si v tomto sporu nejlépe vedou města, která svěřují péči o zeleň odborníkům. Ti totiž dokážou vyhodnotit aktuální situaci a té celý proces péče přizpůsobit. Důležité je však i zapojení občanů. Jestliže vám situace v okolí nevyhovuje, neváhejte se ozvat správci veřejné zeleně ve vašem městě či obci. Můžete tím napomoci vytvoření té správné strategie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články