Listy rajčat, které by se neměly stříhat: Jeden střih a úroda je v háji

Pojistěte si úrodu rajčat jednoduše tím správným střihem. Pokud své keře vytvarujete dobře, budou plodit maximálně.

Jeden střih a je po úrodě rajčat: Zkušený zahradník radí, jak na rajčata i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pěstování rajčat může být velmi výnosné. Vyžaduje však více než jen občasné zalévání a čekání na zázrak, jak píše web MagazínDoma. Důležité je opravdu vše – od strategického prořezávání až po rozumné používání doprovodných výsadeb a hnojení.

Důležitý je především řez

Prořezávání je při péči o rajčata zásadní, jak jsme se v redakci sami přesvědčili. Pomáhá kontrolovat tvar a velikost rostliny, zlepšuje cirkulaci vzduchu a snižuje riziko onemocnění. Řez také umožňuje, aby se ke spodním listům dostalo více slunečního světla, což zlepšuje fotosyntézu a podporuje lepší vývoj plodů, jak potvrzuje i web NašeZahrada.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Kdy a jak prořezávat

Rostliny rajčat prořezávejte brzy ráno, když jsou suché (to proto, abyste zabránili šíření patogenů). Začněte odstraněním všech listů nebo stonků, které se dotýkají země, abyste předešli chorobám přenášeným prostřednictvím půdy. Dále se zaměřte na odstranění nemocných nebo poškozených částí rostliny, abyste zabránili šíření potenciální infekce.

U stonkových odrůd je také nezbytné zastřihnout postranní výhony (odnože), které se vyvíjejí v paždí mezi stonky a listy (česky se jim říká také zálistky). Tímto postupem se energie rostliny nasměruje spíše do tvorby větších a zdravějších plodů než do nadbytečného olistění, což je rozhodně žádoucí.

Aby vaše rajčata vždy perfektně plodila, musíte se o ně především správně postarat. Zanedbat nesmíte například střih. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše rajčata vždy perfektně plodila, musíte se o ně především správně postarat. Zanedbat nesmíte například střih.

Hnojení po prořezání

Po prořezání je nezbytné rajčatům dodat dávku potřebných živin, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Vhodná je aplikace vyváženého, pomalu se uvolňujícího hnojiva se stejným podílem dusíku, fosforu a draslíku. Velmi prospěšné mohou být také organické varianty (kompost, rybí moučka nebo třeba oblíbený žížalí čaj z vermikompostéru).

Pokud však rajčata nemají optimální pH půdy, vstřebávají živiny jen špatně. Chalupáři-Zahrádkáři proto doporučují na kyselejších půdách upravit pH pomocí vápnění. Je to jednoduché, levné a efektivní.

Jak na zastřihávání rajčat podle návodu zkušeného zahradníka

Jak tvarujete rajčatové keře vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články