Jedlá soda jako kamarádka pokojovek: Vyživí, posílí a odežene škůdce

Ošetřete své rostliny jedlou sodou a dopřejte jim tu nejlepší péči. Tímto práškem je nejen skvěle vyživíte, ale také jim zajistíte ideální podmínky k životu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jedlá soda je vynikajícím a velmi oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Vyhledávána je především pro své univerzální čisticí a dezinfekční účinky. Poslouží vám skvěle při úklidu, mytí odolných nečistot i odstraňování plísní nebo při praní a bělení špinavého prádla. Využít jejich účinků však lze také při péči o pokojové květiny, které tak budou mnohem zdravější a vitálnější.

Funguje proti houbám

Tento prášek je opravdu účinným fungicidem. Pokud chcete své rostliny zbavit zárodků hub a některých onemocnění, smíchejte 4 lžičky jedlé sody se 2 litry vody a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Pořádně protřepejte (aby se obě složky spojily) a nastříkejte na napadené rostliny. Ideálně postřik aplikujte v době, kdy ještě nesvítí ostré slunce.

Zbavte se škůdců

Pokud vaše pokojovky sužují paraziti, přidejte do litru vody jednu polévkovou lžíci jedlé sody a důkladně promíchejte. Pomocí rozprašovače naneste na napadené rostliny a postup aplikujte alespoň jednou týdně. Pro zesílení účinků přidejte do směsi ještě lžičku tekutého mýdla nebo mycího prostředku na nádobí. Takto se účinně zbavíte především mravenců.

Stimulujte růst rostlin

Vhodnými hnojivy a dalším přípravky můžete také podpořit růst a vývoj rostlin. Odměrku jedlé sody promíchejte s polovinou octa a nastříkejte na rostliny, které chcete nakopnout k růstu. Abyste si byli jistí, že je přípravek pro danou rostlinu bezpečný, nejprve jej aplikujte na jeden list. Pokud po pár dnech nezežloutne ani nijak nezmění vzhled ani strukturu, lze tuto směs použít k ošetření celé rostliny.

Pokojové rostliny - lopatkovec iZdroj fotografie: Depositphotos

Rajčata budou mít lepší chuť

Použití jedlé sody také zajistí vašim rajčatům mnohem sladší chuť. Jednoduše nasypte trochu prášku okolo rostliny a opatrně zapracujte do země. Tím se mírně změní pH půdy a rajčata budou ve výsledku chutnější. Jedlá soda by se však v žádném případě neměla dotýkat samotných rostlin, protože by jim mohla uškodit.

Přírodní čisticí prostředek

Kupované plody ovoce a zeleniny jsou ve většině případů pokryty různými chemikáliemi a pesticidy, z tohoto důvodů byste je vždy před konzumací měli důkladně omýt. K tomu vám skvěle poslouží jedlá soda. Dřez naplňte vodou a přidejte jednu lžíci jedlé sody, důkladně promíchejte, a poté do roztoku ponořte ovoce a zeleninu. Pár minut nechte odmočit, a nakonec opláchněte čistou vodou a vysušte.

Čím nejčastěji ošetřujete pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články