Jednoduchá past pochytá všechny slimáky. Stačí jen krabice od mléka

Slimáci mohou být v zahradě velmi nepříjemnými hosty. Někdy však k jejich polapení stačí opravdu málo – sáhněte po běžném odpadu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci dokážou na zahradách způsobit značné škody. Aby se jich zbavili, uchylují se zahradníci k různým metodám (od přírodních repelentů až po silné chemikálie). Humánním řešením je domácí past. Tito nenasytní škůdci se vycházejí krmit v noci a brzy ráno, kdy je největší vlhkost. Napadají především salát, zelí, řepu, cuketu, papriku a jahody. V listech větších rostlin zanechávají nepravidelné otvory a menší sazenice většinou zkonzumují celé. Pokud včas nezareagujete, mohou zcela zničit úrodu zeleniny a ovoce.

Past je dobrý způsob, jak na slimáky

K výrobě jednoduché domácí pasti na slimáky budete potřebovat:

 • prázdné krabice od mléka s víčkem
 • 1 litr vody
 • 25 gramů sladu (ječného nebo jiného druhu)
 • 30 ml silného alkoholu

Smíchejte všechny ingredience a nalijte směs do krabic od mléka. Poté je umístěte do oblastí, kde se šneci živí. Pamatujte, že kartony musí být otevřené a ležet na boku, aby slimáci mohli dovnitř. Vůně sladu je rychle přiláká. Díky tomu rychle vychytáte všechny škůdce. Touto metodou můžete chránit svou zeleninu a ovoce a udržet zahradu bez škůdců.

Jak na slimáky iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i osvědčené pivo s melounem

Slimáci jsou přitahováni vlhkostí a rádi se živí čímkoli, co je vlhké a má silný zápach. To je důvod, proč jsou meloun a pivo perfektní návnadou. Meloun je šťavnatý a sladký, zatímco pivo má silnou vůni, které je pro slimáky neodolatelná. K výrobě pasti na slimáky potřebujete pouze meloun a plechovku piva. Meloun rozkrojte napůl a vydlabejte dužinu (kůru nechte neporušenou). Dále do vydlabaného melounu nalijte pivo a navrch položte druhou polovinu melounu. Ujistěte se, že je mezi oběma polovinami malá mezera, aby se slimáci mohli vplazit dovnitř.

Umístěte past na slimáky z vodního melounu na zahradu. Jakmile padne noc, slimáky přitáhne sladká vůně melounu a silná vůně piva. Vlezou dovnitř a utopí se v pivu. Ráno můžete past a mrtvé slimáky jednoduše zlikvidovat. Tato metoda je nejen efektivní, ale také šetrná k životnímu prostředí. Nepoužívá žádné škodlivé chemikálie, které mohou poškodit vaše rostliny nebo ekosystém. Navíc je to skvělý způsob, jak znovu použít zbytky melounu a piva.

Jak na slimáky iZdroj fotografie: Canva

Další tipy pro vypuzení slimáků

Pro lepší účinnost je mnohdy lepší kombinovat více metod. Na slimáky platí také tyto:

 • Kávová sedlina: Slimáci nemají rádi kávovou sedlinu, takže ji můžete rozptýlit kolem rostlin, které chcete ochránit.
 • Vápnění půdy: Slimáci preferují kyselou půdu, takže pokud vápníte půdu, zmenšíte šanci, že se u vás slimáci vyskytnou.
 • Přírodní odstrašovače: Existuje mnoho rostlin, které mohou sloužit jako přírodní odstrašovače slimáků. Například šalvěj, levandule, máta nebo rozmarýn.
 • Voda a ocet: Rozprašte rostliny směsí vody a octu, to také může pomoci odstrašit slimáky.
 • Přírodní bariéry: Lze také vytvořit přírodní bariéru kolem rostlin pomocí drátku obaleného měkkým materiálem, jako je například vlna.
 • Pokud máte rybník, nechte do něj chodit kuňky nebo ropuchy, kteří jsou přirozenými predátory slimáků.
 • Použijte tvaroh: Slimáci mají rádi tvaroh, takže pokud máte problém s slimáky v zahradě, můžete si je nalákat na malé kousky tvarohu a poté je snadno odstranit. A pomůže i hořčičné semínko.

Jak se škůdci na své zahradě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články