Jen lžíce soli a už žádná zamlžená okna. Efektivní a jednoduchý způsob

Aby se vám okna nemlžila a nerosila, vsaďte na některá šikovná domácí řešení – skvěle vám pomůže i hrst obyčejné soli.

Už žádná zamlžená okna, s častým problémem pomůže správné větrání i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V zimních měsících se na oknech nezřídka tvoří kondenzát. K tomuto jevu dochází, když se teplý a vlhký vzduch uvnitř domu dostane do kontaktu s chladným povrchem okna, což způsobí vznik kapiček vody. I když se to může zdát jako drobná nepříjemnost, časem to může vést k vážným problémům. Ve hře jen totiž nejen poškození okenních rámů, stěn a podlah, ale i možný růst škodlivých plísní, které vám mohou způsobit zdravotní problémy (web Deník uvádí například bronchitidu, astma či alergie).

Sůl: Jednoduché a ekologické řešení

Jedním z nejjednodušších a k životnímu prostředí nejšetrnějších způsobů boje proti nadměrné vlhkosti je použití běžně dostupné kuchyňské soli. Sůl má totiž vrozenou schopnost vlhkost pohlcovat, čímž zabraňuje tvorbě kondenzace.

  • Vezměte hlubokou nádobu a naplňte ji do poloviny solí.
  • Umístěte ji na okenní parapet.
  • Sůl bude absorbovat vlhkost vzduchu, čímž sníží úroveň vlhkosti v místnosti a zabrání kondenzaci vlhkosti na oknech.
  • Nezapomeňte ji však pravidelně vyměňovat, aby byla zachována její účinnost.
Rosení oken zabráníte pravidelným větráním

S rosením oken je konec, na parapet stačí dát zelenec

Další tipy a alternativní řešení

Přestože je metoda se solí velmi účinná, není to jediný způsob, jak udržet okna čistá a bez známek rosení a mlhy. Web iRecept například doporučuje pěnu na holení.

  • Naneste malé množství pěny na holení na prsty a krouživými pohyby ji rovnoměrně rozetřete na okno tak, aby pokryla co největší plochu.
  • Poté ji setřete suchým a čistým hadříkem.
  • Okna zůstanou čistá několik týdnů. Poté je třeba jejich ochranu obnovit.
Pokud máte během zimy s mlžením a rosením oken a hledáte levné a rychlé řešení, vyzkoušejte docela obyčejnou sůl. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte během zimy s mlžením a rosením oken a hledáte levné a rychlé řešení, vyzkoušejte docela obyčejnou sůl

Pravidelné větrání je také důležité

Chcete výskytu mlžení a rosení oken předcházet ještě lépe? Pak dbejte na to, aby byl váš domov dobře větraný. Pravidelné otevírání oken může pomoci snížit úroveň vlhkosti v interiéru až do té míry, že se kondenzát zcela přestane tvořit. V zimě však vždy větrejte intenzivně a krátce – tedy žádná ventilačka, místo toho na 5 minut okno otevřené dokořán. To mi poradili experti z údržby, které SVJ pravidelně posílá na revizi oken, a rozhodně měli pravdu. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů patří i použití soli při čištění digestoře nebo při praní.

Proč je nutné seřizovat i nová a moderní okna? Vynechávat byste to rozhodně neměli

Jak triky proti rosení a mlžení oken máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články