Zima je v plném proudu a chladné počasí každé ráno nechává vzkaz v podobě orosených oken. Za prvé nevidíte ven na zasněženou krajinu, když si vychutnáváte ranní šálek kávy a za druhé je otravné každý den brát stěrku do ruky a zbavovat se kapek vody. Skoncujte s tím proto ve třech jednoduchých krocích.
Problém většiny domácnosti
Princip je stejný jako s vychlazeným pivem. Problém je v tom, že se skla oken zvenčí výrazně ochladí, ale teplo zevnitř způsobí orosení. Vlhkost se drží a kondenzuje na předmětech, které jsou chladnější než vzduch v okolí, takže na studeném skle. Největší potíž je většinou se zdvojenými okny, kapky rosy se objevují mezi skly a jediné, co můžete udělat, abyste se jich zbavili, je okna rozšroubovat. V takovém případě je dobré poradit se s odborníkem na výměně oken. Pokud ale nacházíte kapky pouze zevnitř, řešení může být celkem jednoduché.
Větrejte
Důležité je pravidelné větrání, a to krátké a intenzivní. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím větší množství vlhkosti se bude držet. Pokud otevřete okno na celé odpoledne, ničemu nepomůžete, ale několikrát denně větrat na pět minut, to je daleko účinnější. Klidně otevřete více oken najednou a udělejte průvan. Vymění se vzduch a zároveň stěny nestačí vychladnout.
Hlídejte si vlhkost
Vlhkost oken se ale nemůže házet jen na chladné počasí. Můžete si jí totiž vytvářet i vy sami ve své domácnosti:
- Vařením
- Zaléváním květin
- Koupáním
- Věšením prádla v bytě
Pusťte do bytu teplý vzduch
Dekorace, záclony, závěsy i květiny mohou být příčinou zapařování oken, protože brání vstupu teplého vzduchu. Zkuste udělat pár změn, příjemně vás překvapí. V zimě nechte roztažené závěsy nebo žaluzie a pusťte do bytu sluneční nebo měsíční světlo. Omezte také zbytečně velké květináče a rozrostlé květiny. V zimě jim zkrátka najděte jiné místo k životu. Zkuste se také zamyslet na délku parapetů, pokud přesahují přes radiátor, není to dobře. Pokud máte pod oknem nějaký nábytek, zkuste jej přestavět, místo pod oknem by mělo být volné.