Retro mulč z obyčejného kartonu: Aplikace je jednoduchá, zničí otravný plevel a zabrání vysoušení půdy

Přebytečný karton nemusíte vyhazovat. Naopak – pokud ho použijete na své zahradě, dokáže vás zbavit plevelů i časté zálivky.

i Zdroj fotografie: Freepik / Syced / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Docela obyčejný karton může vaší zahradě značně prospět. Ale musíte ho využít tím správným způsobem. Možná už víte, že se tento materiál skvěle hodí do kompostu – ovšem použít ho můžete i na pokrytí záhonů. Vytvoří tak skvělý mulč, který bude mít do budoucna řadu výhod – například vás zbaví plevelů a také udrží v okolí rostlin potřebnou vlhkost, takže je nebudete muset tak často zalévat. Ušetří vám tak nejenom čas, ale i peníze za vodu.

Jak mulčovat zahradu kartonem

Chcete-li použít karton jako mulč na záhony, pak si nejdříve nachystejte čistý karton bez lepidel a barev. Poté ho položte na povrch záhonu a rozložte ho tak, aby pokrýval celou plochu. Nakonec zalijte karton vodou, aby se doslova přilepil k povrchu půdy. Takto vypadá základní postup mulčování, ovšem může ho ještě vylepšit. Pro začátek ohněte okraje kartonu směrem k povrchu půdy, abyste zabránili vzniku skulin, a tím i prorůstání plevele. Nakonec přikryjte tento nevšední mulč vrstvou kompostu nebo listí.

Tím zabráníte odpařování vody a zároveň zlepšíte estetiku záhonu. Karton začne na záhonech velmi rychle fungovat jako mulč a zároveň bude bránit růstu plevelů. Dejte si pozor na některé aspekty tohoto postupu. Použití kartonu jako mulče může omezit přístup kyslíku ke kořenům rostlin, takže je nutné pečlivě sledovat vstřebávání zálivkové vody a zajistit, aby se zemina nezapařovala. To můžete regulovat například ztenčením použité vrstvy – pamatujte si, že je lepší vždy v kusu krabice vystřihnout otvor pro sazenici, než bojovat s kartony naskládanými přes sebe.

Výhody kartonu jako mulče

A jaká pozitiva bude mít použít mulče z kartonu na vaší zahradě?

Jak použít karton jako mulč na záhony iZdroj fotografie: Depositphotos

Zadržuje vlhkost v půdě

Mulč zabraňuje rychlému odpařování vody z půdy, což zajišťuje rostlinám dostatečnou hydrataci.

Reguluje teplotu půdy

Mulč také slouží jako izolace pro půdu, která reguluje teplotu v záhonu, což je pro některé rostliny důležité.

Zabraňuje růstu plevele

Mulč pomáhá zamezit růstu plevele, což umožňuje rostlinám lépe prosperovat bez jakékoliv nežádoucí konkurence.

Zlepšuje kvalitu půdy

Mulč dodává do půdy živiny (ten kartonový sice jen minimum, ale i to se počítá), což pomáhá udržovat a zlepšovat její kvalitu.

Jak použít karton jako mulč na záhony iZdroj fotografie: Depositphotos

Zlepšuje vzhled záhonu

Mulč z kartonu v kombinaci s listím nebo jiným přírodním materiálem dodává záhonu estetický vzhled.

Další použití kartonu na zahradě

Karton ovšem může být použit i místo substrátu pro předvýsev rostlin, jako jsou bylinky a zelenina, případně ho můžete rozložit a použít jako vrstvu v kompostu (pomáhá zlepšit strukturu půdy). Zbylé kartonové krabice tedy rozhodně není dobré vyhazovat. Naopak – na zahradě vám mohou pomoci vyřešit celou řadu problémů.

Jak používáte karton na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články