Lógr neboli kávovou sedlinu nevyhazovat, na zahradě pomůže v boji proti škůdcům

Pokud neustále bojujete s otravnými škůdci, naučte se, jak použít kávovou sedlinu proti slimákům. Funguje opravdu skvěle.

Kávovou sedlinu nevyhazovat, pomůže vám s hnojením rostlin doma i na zahradě i Zdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud patříte mezi nadšené konzumenty kávy, pak vám určitě neuniklo, že z každého šálku nebo konvice zůstává vždy nějaká ta kávová sedlina. A co s ní? Pokud ji obvykle vyhazujete do koše, tak je to škoda, protože tato cenná surovina se dá využít i na zahradě. Jde například o skvělý přírodní prostředek k boji proti slimákům.

Co obsahuje kávová sedlina

I když byla káva zalita vodou a vylouhována, stále obsahuje kofein, ale také mnoho minerálů, například draslík, hořčík, dusík, měď a fosfor. Tyto živiny jsou pro zahradu velmi užitečné, protože pomáhají zlepšit kvalitu půdy a podpořit růst rostlin. Kromě toho má ovšem kávová sedlina také velmi výraznou vůni, která se uplatní i jako účinný odstrašující prostředek proti slimákům (a pomůže vám i s údržbou toalety).

Jak použít kávu proti slimákům

Slimáci nejsou vůni kávové sedliny příliš nakloněni, takže pokud ji nasypete kolem záhonů, záhonků, cestiček nebo květinových nádob, budou se jim snažit vyhnout. Jestliže ji použijete na menší plochy, jako jsou květinové nádoby nebo truhlíky, můžete sedlinu nasypat přímo na zem, tak aby vytvářela neprodyšnou vrstvu. Ale v případě nouze jí stačí nasypat alespoň na okraj plochy, kterou chcete ochránit – a to samozřejmě po celém obvodu.

Další využití kávové sedliny

Kromě toho můžete kávovou sedlinu použít také jako součást kompostu, v němž se rychle rozkládá a uvolňuje do něj cenné živiny. A jestliže máte přístup k opravdu velkému množství lógru (dnes ho lze zadarmo sehnat třeba v mnoha kavárnách) můžete ho využít k pěstování hub, jako je hlíva ústřičná. A pokud ho smícháte se zemí, přitahuje žížaly, které pomáhají zlepšit kvalitu půdy. Kromě toho můžete kávovou sedlinu také použít na hnojení rostlin, jako jsou růže, hortenzie nebo rajčata.

Regulace plevele na zahradních cestách iZdroj fotografie: Depositphotos

Pivní past na slimáky

Ovšem někdy nestačí slimáky jen odstrašit – ze zahrady je třeba je i odstranit. A k tomu vám může pomoci pivní past. Potřebovat budete:

  • pivo (nejlépe světlé)
  • cukr
  • kvasnice
  • plastové kelímky
  • pásku

Ve velké nádobě smíchejte 1 plechovku piva, 1/4 šálku cukru a 1/4 šálku kvasnic. Směs dobře promíchejte a nechte ji stát při pokojové teplotě po dobu 24 hodin. To umožní kvasnicím rozmnožit se a vytvořit pastu, která bude pro slimáky opravdu přitažlivá. Po 24 hodinách vezměte plastové kelímky a nalepte na ně pásku. Poslouží jako schodiště pro slimáky, aby se dostali do pasti (případně ji můžete zakopat i do země). Nyní už jen stačí nalít pivní směs do kelímků a počkat, až si slimáci vlezou dovnitř a utopí se.

Jak se nepříjemných škůdců na zahradě zbavujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články