Kávovou sedlinu nevyhazovat, ze zahrady efektivně odpudí otravné mšice

Kávová sedlina může vaší zahradě prospět po všech stránkách, dokáže z ní například vyhnat otravný hmyz a škůdce.

Káva je nejenom skvělý nápoj, ale i odpuzovač slimáků: i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nevyhazujte kávovou sedlinu: představuje efektivní řešení, jak odpudit škůdce ve vaší zahradě. Kávová sedlina totiž není jen kuchyňský odpad, může být i levným a účinným způsobem, jak bojovat proti mšicím. Tito drobní škůdci mohou způsobit zkázu na květinách, stromech, ovoci a zelenině, ale nebojte se – na pomoc může přijít právě kávová sedlina. Stačí ji jen správné použít.

Proč bojovat proti mšicím

Mšice nejsou vybíraví jedlíci a mohou napadnout téměř všechny druhy rostlin. Mezi nejzranitelnější patří rajčata, bylinky a růže. Tito škůdci se živí rostlinnými šťávami, způsobují kroucení listů, vadnutí a rozpad stonků. Kromě toho jsou také přenašeči nebezpečných chorob (například virové mozaiky apod). Kávová sedlina je ovšem dokáže ze zahrady rychle odstranit. K rostlinám ji můžete aplikovat buď jako postřik nebo jako ochranu přímo na záhon.

Proč je kávová sedlina účinná proti mšicím

Účinnost kávové sedliny proti mšicím spočívá pravděpodobně v kofeinu. Kofein působí na hmyz jako neurotoxin, ovlivňuje jeho nervový systém a způsobuje rychlou smrt. Stačí, aby se mšice dostaly do kontaktu s kávovou sedlinou nebo vdechly její výpary. Použití kávové sedliny jako insekticidu má ovšem i další výhodu – sedlina je bohatá na živiny, které pomáhají posilovat rostliny.

Ne všechna kávová sedlina je však pro tento účel vhodná. Například ta z espressa má v sobě jen velmi málo bioaktivních složek, a proto má na hmyz malý dopad. Pro tuto metodu se také nedoporučuje káva bez kofeinu. Alternativou kávové sedliny může být černý čaj, který také obsahuje kofein.

Kávová sedlina efektivně odpudí úplně všechny otravné mšice iZdroj fotografie: Freepik

Jak použít kávovou sedlinu proti mšicím

Existují dva způsoby, jak můžete použít kávovou sedlinu jako prostředek proti mšicím.

  • Kávovou sedlinu rozprostřete kolem postižené rostliny dříve, než se objeví škůdci. Nezapomeňte ji před rozprostřením na zahradě důkladně vysušit, abyste zabránili plesnivěni půdy. Pozdější smáčení např. deštěm nebo zálivkou ovšem kupodivu nevadí.
  • Připravte si kávový postřik na mšice. Kávovou sedlinu spařte ve 250 ml vody a nechte půl hodiny louhovat. Poté roztok přeceďte přes sítko a nechte vychladnout. Přelijte kapalinu do rozprašovače. Postřik aplikujte na rostliny každé dva dny a ujistěte se, že pečlivě smočíte horní i spodní stranu listů. Mšice se často shromažďují na spodní straně listů.

Až si tedy příště budete vařit ranní kávu, nevyhazujte sedlinu jen tak do koše. Místo toho ji použijte jako účinný nástroj proti mšicím v zahradě. Ať už se rozhodnete ji rozprostřít kolem svých rostlin nebo si z ní připravíte účinný postřik, rozhodně uděláte velký krok směrem k udržení zdravé zahrady bez škůdců. Naučte se využívat sílu ukrytou v kávové sedlině a rozlučte se s otravnými mšicemi jednou provždy. Pro použití doma je pak do receptu nejlepší přidat ještě saponát.

Jak bojujete proti škůdcům na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články