Kávovou sedlinu nevyhazovat, pomůže s hnojením rostlin doma i na zahradě

Kávovou sedlinu můžete použít jako hnojivo pro své rostliny. Obsahuje dusík, draslík, fosfor a další živiny, ale působí i proti škůdcům.

Kávovou sedlinu nevyhazovat, pomůže vám s hnojením rostlin doma i na zahradě i Zdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kávová sedlina je vynikajícím zdrojem živin i ochrany pro všechny domácí zahrádkáře a milovníky rostlin, kteří dbají na ekologii. Zahradě prospívá nejen kvůli obsahu dusíku a kyselejšímu pH, ale i díky řadě dalších užitečných využití.

Zlepšení růstu a kvetení růží

Tvrzení, že káva pomáhá růžím rychle růst a vytvářet více květů, je podloženo několika faktory. Když se do půdy kolem růží přidá kávová sedlina, přispívá k lepší rovnováze pH, která je pro růst růží ideální. Kromě toho pomalé uvolňování dusíku – základní živiny pro růst rostlin – z kávové sedliny obohacuje půdu, aniž by rostliny zahlcovalo.

Přilákání žížal a zlepšení stavu půdy

Kávová sedlina také podle webu Novinky přitahuje žížaly, které jsou přirozenými provzdušňovači půdy. Jejich pohybem v půdě vznikají kanálky, které zlepšují průnik vzduchu a vody, čímž podporují růst kořenů a příjem živin. Přítomnost žížal v půdě navíc pomáhá rozkládat organické látky (včetně kávové sedliny) na formy prospěšnější pro rostliny.

Jak na zahradě využít staré noviny iZdroj fotografie: Depositphotos
Kávová sedlina přitahuje žížaly, které jsou přirozenými provzdušňovači půdy

Přírodní ochrana proti škůdcům

A použít ji můžete i jako účinný odpuzovač různých zahradních škůdců. Slimákům, hlemýžďům a mravencům se totiž nelíbí její struktura a leckdy i kofein, který obsahuje. Nasypáním kávové sedliny kolem základny rostlin lze vytvořit bariéru, kterou budou tito škůdci překonávat jen stěží.

Stimulátor růstu mrkve

Smíchání semen mrkve s mletou kávou před výsevem také stimuluje růst mrkve, jak nám do redakce napsala čtenářka Michaela M. z Nasavrk. Tento postup přispívá k rychlejšímu klíčení a přináší bohatší úrodu mrkve.“ Chalupáři-Zahrádkáři doporučují kávou sedlinu především ke hnojení borůvek, ale ocení ji i jiné kyselomilné a citlivé rostliny.

Jak použít kávovou sedlinu proti slimákům a vyhnat je ze zahrady

Dejte sbohem slimákům: Ze zahrady je vyžene kávová sedlina

Prevence plísňových infekcí

Kávová sedlina také zabraňuje některým typům houbových infekcí rostlin. To může být způsobeno jejich antimikrobiálními vlastnostmi nebo způsobem, jakým mění mikroprostředí kolem kořenů rostlin. Pravidelné přidávání vrstvy kávové sedliny do půdy může pomoci chránit rostliny před těmito patogeny. Je však důležité mít na paměti, že samotná kávová sedlina nedokáže výrazně změnit pH půdy ani nahradit specializovaná hnojiva, jak velmi podrobně informuje web Sazenička.

Kávová sedlina je skvělým zdrojem organických látek a živin, které mohou být pro rostliny prospěšné. A její použití je snadné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Kávová sedlina je skvělým zdrojem organických látek a živin, které mohou být pro rostliny prospěšné. A její použití je snadné

Kávová sedlina při kompostování

Přidávání kávové sedliny do hromady kompostu je velmi prospěšné. Představuje totiž cenný zdroj dusíku a prospívá také žížalám v kompostéru, protože pomáhá účinněji rozkládat organické látky. Jen jí tam nesmíte dávat moc. Já osobně přidávám do kompostu sedlinu asi z 10 šálků týdně, zbytek si nechám pro jiné využití.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo

Jak používáte kávovou sedlinu na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články