Každá pokojovka bude zachráněna během pár minut, stačí k nim do květináče vhodit kousky okurky

Okurka není jen oblíben salátová zelenina. Pokud si ji přizvete i k péči o pokojové rostliny, dokáže řadu věcí zachránit.

Okurky se budou sklízet až do podzimu, zajistí to popel a ocet i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I v těch nejpečlivěji udržovaných pokojových zahradách se mohou naše rostliny stát obětí neviditelné hrozby škůdců. Do hry však v tuto chvíli vstupuje skromná okurka – nenápadná hrdinka, která vám s péčí o vaše pokojovky skvěle pomůže.

Odhalení skrytých hrozeb

Postup jejího použití je velmi jednoduchý, ale přitom neuvěřitelně účinný (už jsem to několikrát vyzkoušela). Potřebovat budete opravdu jen okurky a jako bonus trochu času.

  • Začněte s čerstvou zelenou okurkou. Ukrojte jeden malý plátek, ne silnější než 1 cm.
  • Plátek okurky opatrně položte na povrch půdy v květináči dané rostliny. Vlhkost půdy spolu s organickou hmotou okurky vytváří pro škůdce neodolatelné lákadlo.
  • Nyní je vaším společníkem trpělivost. Během následujících 24 hodin bude plátek okurky fungovat jako barometr zdraví půdy a následně i rostliny.

Hnojivo z rýžové vody pro orchidej: Nasadí nová poupata a pokvete jedna báseň

Po jednom dni zkontrolujte plátek okurky zkontrolujte. Pokud zjistíte, že je poškozený nebo posunutý, je to jasný indikátor přítomnosti škůdců, kteří hodují nejen na okurce, ale pravděpodobně i na kořenech vaší rostliny. Nezbývá tedy, než účinně zasáhnout – pro začátek zkuste nálev z česneku. Pokud se však ani po týdnu situace nezlepší, poraďte se o dalším postupu v květinářství. Předejdete tak potenciálně mnohem větším škodám.

Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte je tak správně vyživit – pomoci vám může obyčejné kuchyňské dochucovadlo iZdroj fotografie: Freepik
Aby krásu vašich pokojových rostlin docela nic nenarušilo, vezměte si k ruce docela obyčejnou čerstvou okurku

Rostliny posílí správné světlo

Pro rostliny umístěné daleko od oken nebo na stinných místech může být změnou rostlinná lampa, která poskytuje základní spektrum světla potřebné pro fotosyntézu a růst, jak píše magazín OBI.

  • Při výběru lampy pro rostliny se zaměřte na vlnovou délku a intenzitu světla.
  • Rozsah 10 000-12 000 luxů je pro většinu rostlin optimální, ale nezapomeňte jej přizpůsobit konkrétním potřebám vaší interiérové zahrady.

Zkrocení vytahaných rostlin: Včasné zastřižení

Pokud už jsou ovšem vaše rostliny vytahané, nezbude vám nic jiného, než je zastřihnout. Tím nejen zlepšíte vzhled rostliny, ale také podpoříte její zdravější a bujnější růst, jak informuje web iReceptář. Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují dávat pozor na průvan, i ten totiž může řadě pokojových rostlin škodit.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články