Každá skvrna zmizí z koberce cobydup, chce to jen sodu a trochu octa

Při čištění koberců není třeba se uchylovat k drahé chemii – místo toho se poohlédněte v kuchyni, jistě tu něco vhodného najdete.

i Zdroj fotografie: Pharos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Každý koberec potřebuje čas od času vyčistit, jak píše web iReceptář. Buď po nějaké kalamitě, kdy na něm zůstanou skvrny, anebo proto, že jednoduše nachytal příliš prachu a barvy zešedly. Koberec se ale nečistí nijak snadno. Nelze jej jednoduše sbalit a strčit do pračky. Jeho čištění vždy vyžaduje nějaké to úsilí a také znalost, z jakého materiálu je vyrobený, abyste ho neodborným zásahem neponičili. To byste totiž určitě nechtěli.

Perský nebo jiný vlněný koberec

Vlna, ze které jsou tyto koberce vyrobeny, je specifický materiál, obsahující přírodní mastnotu. Běžné prostředky na čištění koberců by tento tuk zvaný lanolin odstranily a koberec by se zkrabatil nebo zplstnatěl. Peršan, stejně jako vlněný svetr, lze čistit speciálním prostředkem s lanolínem. Nemáte-li jej, pak postačí šampon na vlasy smíchaný s teplou vodou. Vlněný koberec vždy čistěte celý, a to jemným třením, nikdy ne kartáčem. Pokud potřebuje váš vlněný koberec hloubkové čištění, přenechte to raději odborníkům, radí web ProŽeny.

Jak čistit ostatní koberce

Bývají nejčastěji ze syntetických materiálů. Takové můžete čistit jemnými saponáty, mýdlem nebo jinými prostředky na to určenými. Chcete-li, vyzkoušejte na čištění nejen koberců, ale i potahů, některé docela obyčejné domácí pomocníky.

Použití tablety do myčky

Zajímavý trik s gelovou tabletou, kterou má jistě kdekdo doma. Připravte si:

 • gelovou tabletu do myčky
 • misku horké vody
 • utěrku z mikrovlákna
 • pokličku od kuchyňského hrnce
 • gumičku
Aby vaše koberce vždy vypadaly krásně, musíte věnovat správná péči odstranění skvrn – mnohdy pomohou domácí pomocníci. iZdroj fotografie: Freepik
Aby vaše koberce vždy vypadaly krásně, musíte věnovat správná péči odstranění skvrn – mnohdy pomohou domácí pomocníci

Tabletu rozpusťte v misce horké vody. Pokud chcete procesu napomoci rukou, vezměte si rukavice, tableta je hodně agresivní. Stále v rukavicích namočte do roztoku utěrku (z mikrovlákna proto, aby nebyla příliš mokrá), vyždímejte a rozložte ji. Doprostřed položte pokličku a její cípy přetáhněte přes ni (jako šátečkový koláč). Cípy nahoře zajistěte gumičkou. Utěrka musí držet napnutá.

Nyní uchopte pokličku za vršek a přejíždějte její spodní plochou přes koberec nebo potahy. Když je utěrka špinavá, vymáchejte ji a znovu namočte do misky. Zbaví koberec prachu a nečistot, oživí barvy a vyčistí i většinu skvrn. „Koberec je vhodné před použitím této metody vysát,“ radí čtenářka Petra N. z Babic, která ho také používá.

Generální úklid starého koberce pomocí domácí čistící směsi. Funguje na všechny materiály

Domácí roztok na čištění koberců

Je velmi levný, přitom účinný. Připravte si:

 • 1 litr vody
 • 50 g sody
 • 100 ml octa
 • 10 kapek esenciálního oleje

Vše důkladně promíchejte a vlijte do rozprašovače. Vysátý koberec rovnoměrně, ale lehce, postříkejte roztokem. Koberec nesmí být mokrý. Roztok nechte 10 až 20 minut působit. Celý koberec následně otřete suchými hadry nebo papírovými utěrkami. Tím zároveň s roztokem odstraníte i veškeré nečistoty. Dobře větrejte, aby koberec rychle uschl. A proti zápachu pomůže i škrob, to jsme také v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli. A vyrobit si můžete i domácí odstraňovač skvrn a osvěžovač pouze ze 3 surovin podle našeho návodu.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou a octem iZdroj fotografie: Freepik
Při čištění koberců není třeba se uchylovat k drahé chemii – místo toho se poohlédněte v kuchyni, jistě tu něco vhodného najdete

Specifické skvrny na koberci

Musí se před samotným čištěním ošetřit, jinak jednoduše nepustí.

 • Červené víno: Odsajte je co nejvíc houbičkou a pak zasypejte solí. Nechte působit.
 • Mastnota: Doporučuje se přiložit bavlněný hadřík a skvrnu přejíždět nahřátou žehličkou. Mastnota se tak lépe vsákne, pozor však na poničení materiálu přílišným teplem.
 • Bláto: Je vhodné nechat jej zaschnout, poté vysát a teprve pak dočistit. Tak to alespoň funguje mně.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění koberců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články