Už se to blíží: Kdo do konce srpna nevymění starý kotel, skončí s velkou pokutou

S blížícím se termínem výměny je důležité nejen reagovat, ale také přijít s promyšleným plánem. Můžete tak i ušetřit.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od září 2024 česká vláda zpřísňuje regulaci kotlů první a druhé emisní třídy. Nejedná se jen o nějakou výzvu, naopak – stát si v případě neuposlechnutí bere k ruce i represe – přesněji řečeno pokuty až do výše 50 000 Kč. Proč ale tak přísný přístup? Jednoduše řečeno, jde o snahu snížit znečištění a podpořit čistší životní prostředí. Staré kotle nejsou jen neefektivní, jsou to relikty, které chrlí více škodlivin než drak v pohádce.

Pokuty nebo náprava? Zpočátku spíše to druhé

Ministerstvo vedené Petrem Hladíkem zdůrazňuje, že cílem není trestat, ale pomáhat. Ještě předtím, než se začne uvažovat o pokutách, jsou proto místní úřady připraveny nabídnout nápravná opatření a poradit občanům, jak získat dotace na výměnu kotlů. Pokud však o něčem takovém uvažujete, rozhodně byste neměli váhat.

Experti to uvedli na pravou míru: Pravda o tom, zda ruční mytí dokáže ušetřit peníze. Skutečně myčka spotřebuje více vody?

Ačkoli se zákaz kotlů může zdát jako náročná generální oprava, jedná se o nezbytný krok k udržitelnější a efektivnější budoucnosti. iZdroj fotografie: Depositphotos
Přechod na novější a ekologičtější kotle je podle státu krokem k udržitelnému a efektivnímu vytápění domácností v budoucnosti.

Dotační prostředky se tenčí

Éra výrazných dotací na výměnu kotlů v rámci programu Nová zelená úsporám totiž potrvá právě jen do konce srpna 2024. Poté se značně změní – peníze sice dostanete na více různých typů kotlů, ovšem nebudou už tak vysoké. Pokud si však do konce srpna stihnete požádat (vůbec není nutné do tohoto termínu výměnu realizovat), pak se obávat nemusíte.

Klíč k pokladu: Jak získat dotace

Získání dotace vyžaduje špetku papírování a špetku pečlivosti, jak připomíná web TN. Pro začátek dejte dohromady potřebné dokumenty. Nutné je uvést emisní třídu vašeho současného kotle a doklad o bydlišti. A určitě neváhejte. Rozhodně platí, že ten, kdo dřív přijde, ten i dřív mele, nebo v tomto případě dostane grant. Pozdní žádosti sice mohou být přijaty také, ale není jisté, že se na ně dostane. Tak proč se stresovat?

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit

Peníze ze dešťovou vodu: S dotací dešťovka lze získat až 105 000 Kč

S platností od září 2024 totiž bude zcela zakázáno používání kotlů první a druhé emisní třídy. iZdroj fotografie: Depositphotos
S platností od září 2024 bude zcela zakázáno používání kotlů první a druhé emisní třídy.

Co je v oblasti nového a lepšího?

A o co si požádat? Aktuálně jsou v kurzu především tepelná čerpadla, kotle na biomasu a kamna na pelety, které slibují čistší spalování a ekologičtější budoucnost. Je to jako vyměnit starou rachotinu za elegantní elektromobil. Ale nakonec je samozřejmě jen na vás, čím budete chtít vytápět. A dotace můžete získat i za různé možnosti sběru dešťové vody, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

O jaké dotace jste si už někdy požádali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články