Peníze ze dešťovou vodu: S dotací dešťovka lze získat až 105 000 Kč

Pokud si chcete vylepšit svou zahradu, můžete do ní zabudovat systémy na zadržování dešťové vody. Stát vám na to přispěje.

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době, kdy je ochrana životního prostředí více než jen ušlechtilou snahou – je to nutnost – představili Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) inovativní program s názvem „Dešťovka“, jak informují stránky Dešťovka. S dotací až 105 000 Kč je Dešťovka skvělou příležitostí, jak významně ovlivnit životní prostředí a zároveň ušetřit peníze. Podmínky nejsou složité, jak jsem zjišťovala.

Podstata Dešťovky – proč existuje

Program Dešťovka je určen k boji proti suchu podporou efektivního využívání dešťové a recyklované odpadní vody v domácnostech, jak informují stránky DotaceDešťovka. Tato iniciativa nabízí finanční podporu na pořízení nádrží na dešťovou vodu a systémů určených k recyklaci odpadní vody pro nejrůznější účely (dobrým příkladem je například splachování toalet). Tato dotace je doslova šitá na míru majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů.

Stejně výhodná je pro stávající domy i novostavby v celé České republice, včetně objektů určených k rekreačním účelům, které slouží k trvalému bydlení. Toto široké kritérium způsobilosti zajišťuje, že program může využít opravdu široká škála nemovitostí.

Pár kapek glycerinu do sudu s vodou vám pomůže šetřit

Jak získat dotaci Dešťovka: Na využití šedé i dešťové vody až 110 000 Kč

Časový harmonogram podávání žádostí

Okno pro podávání žádostí do programu Dešťovka je zatím otevřené bez omezení, díky čemuž se mohou lidé do programu zapojit, kdykoli se jim to hodí. Jakmile je však žádost přijata, musí být projekt dokončen do jednoho roku, resp. do dvou let v případě novostaveb. Navíc musí být realizovaný systém provozován nejméně pět let.

Výše dotace a požadavky

Výše dotace se liší v závislosti na oblasti podpory, ale všechny dotace zahrnují příplatek 3 500 Kč na metr krychlový objemu nádrže. Maximální výše dotace pokrývá 50 % způsobilých výdajů, přičemž minimální požadovaná velikost nádrže je 2 m3. Více o nejrůznějších možnostech sběru dešťové vody už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Mýdlová voda, mšice iZdroj fotografie: Piqsels
Stát vám může pomoci v mnoha nepravděpodobných oblastech. Jednou z nich je i zachytávání dešťové vody

Výpočet vašich potřeb

Na webových stránkách NováZelenáÚsporám je k dispozici kalkulačka, která umožňuje odhadnout vaše potřeby na základě plochy střechy a účinnosti filtrace. Tento nástroj zjednodušuje proces plánování a pomáhá žadatelům učinit informované rozhodnutí o velikosti a typu systému, který nejlépe vyhovuje jejich nemovitosti.

  • Program nabízí až 65 000 Kč na systémy pro sběr dešťové vody na splachování toalet a zavlažování zahrady
  • a až 60 000 Kč na systémy, které využívají přečištěnou odpadní vodu.
  • U projektů kombinujících recyklaci odpadní vody s využitím dešťové vody (zahrnujících dvě nádrže) může dotace dosáhnout úctyhodných 105 000 Kč.
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články