Kdo vyhodí dřevěný popel, nemůže se považovat za zahradníka: Funguje jako hnojivo, ochrání i před škůdci

Popel ze dřeva určitě nevyhazujte. Pokud ho šikovně použijete, pak vám na zahradě může prospět opravdu mnoha způsoby.

O hnojení okurek v srpnu se postará draslík a hořčík v popelu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chcete-li začít používat dřevěný popel jako hnojivo, je klíčem k spěchu jednoduchost. V zimě nebo brzy na jaře rozsypte popel přímo na záhony. Nic na tom není, podle informací z webu iReceptář můžete bezpečně aplikovat vrstvu o tloušťce až 1 cm. Pokud jej přidáte až později během vegetačního období, zajistěte, aby byl zapraven do půdy alespoň 4-5 cm od kořenů rostlin, abyste předešli případnému popálení. Obecně se doporučuje množství 50 až 70 gramů na metr čtvereční půdy, to obvykle bohatě stačí okrasné i užitkové zahradě.

Dřevěný popel pro zeleninové zahrady

Některým druhům zeleniny, jako jsou rajčata a zelí, se při pěstování s dřevěným popelem daří. Při výsadbě sazenic proto přidejte na dno výsadbové jámy jednu až dvě polévkové lžíce jemně prosátého popela. V případě zelí ho můžete také rozsypat přímo na povrch půdy, abyste zabránili rozvoji některých onemocnění a přítomnosti škůdců.

Co nečekaného se dá dělat se spadanými jablky? Rozhodně je nevyhazujte do popelnice

Popel proti slimákům

Dřevěný popel působí na slimáky a plže nepříznivě kvůli svým abrazivním a vysušujícím vlastnostem. „Posypání mladých sazenic dřevěným popelem je může před těmito škůdci ochránit. Nezapomeňte však, že za mokra ztrácí svou účinnost, takže po dešti je nutná opětovná aplikace. Ve vyšších dávkách pak může být tento skvělý pomocník účinný také proti drátovcům, a to zejména na bramborových záhonech,“ radí zahradnice Jana N. z Olomouce.

Přežije jen nejsilnější. Zákony přírody jsou neúprosné a platí to i v případě sazenic. K dobrému růstu jim dopomůže dřevěný popel. iZdroj fotografie: Unsplash
Dřevěný popel se může stát na zahradě opravdu vynikajícím pomocníkem. Zvládne i to, co byste od něj dost možná neočekávali

Proti mravencům a jinému hmyzu

Dřevěný popel ovšem odkáže podle webu AkčníCeny působit i jako přirozená bariéra proti mravencům a jinému lezoucímu hmyzu. Jeho alkalický charakter totiž narušuje jejich schopnost navigace a může je odradit od přechodu přes ošetřené plochy. O tom jsem se už také několikrát přesvědčila. A popel také skvěle funguje třeba proti molicím, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. A přitom nestojí skoro nic.

Nejlepší hnojivo pro okurky, rajčata a lilek z dřevěného popela

Čím vyživujete zahradu před příchodem zimy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články