Ne vždy je třeba se starat o zahradu tak pečlivě, jako to dělali naši předkové. Například likvidace každého spadaného lístečku bývá nežádoucí.
Místo hrabání a vyhazování listí ho můžete využít na zahradě a zlepšit tak stav půdy, poskytnout úkryt užitečnému hmyzu a podpořit udržitelný cyklus koloběhu živin mezi vašimi záhony, jak píše web Flymo. A přitom mnohdy stačí k úspěchu opravdu málo.
Mulčování listím jako základ
Listí je vynikající přírodní mulč, který chrání půdu před erozí, zadržuje vlhkost a omezuje růst plevele. A jak se postupně rozkládá, zlepšuje strukturu půdy a přispívá cennými živinami.
- Listy rozdrťte: Celé listy se mohou spojit a vytvořit bariéru bez přístupu vzduchu. Rozdrťte je sekačkou nebo drtičem listí, abyste získali jemný a rovnoměrný mulč.
- Naneste vrstvu: Rozprostřete 2-3 cm vrstvu kolem stromů a keřů, přičemž listy nikdy nehrňte přímo ke kmínku – předejdete tak hnilobě.
„Vrstva listí může fungovat jako přirozená izolační bariéra, která chrání choulostivé rostliny před mrazem. Já je používám hlavně u trvalek citlivých na zimu nebo u nově vysazených stromů a keřů. Hodí se silnější vrstva, která pomáhá izolovat kořeny a chrání zeleň před mrazem,“ podotýká k tématu zahradník Patrik N. z Nechanic.
Kompostování a jak na něj
Listí se skvěle hodí i do kompostu. Rozkládá se sice pomaleji než posekaná tráva nebo zbytky z kuchyně, jak konstatuje web RainbowGarden, ale jeho kombinací s dalšími kompostovatelnými materiály vzniká vyvážený kompost plný živin.
- Začněte vrstvou rozdrceného listí a poté přidejte materiály bohaté na dusík (skvělá je třeba posekaná tráva, zbytky zeleniny nebo hnůj), listí je totiž bohaté spíše na uhlík.
- Hromadu pravidelně promíchávejte, aby se provzdušnila, a pokud je suchá, přidejte vodu. Tím urychlíte rozklad a podpoříte mikrobiální aktivitu.
Kompostovat můžete i jen listí samotné. Výsledkem je poté materiál bohatý na humus s mírně kyselým pH, kterému se říká „listovka“. Její tvorba trvá několik měsíců a je ideální pro kyselomilné rostliny (borůvky, rododendrony a azalky). Více o obsahu živin v tomto jedinečném přírodním materiálu psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.
Tip profesionála: Některé listy, například ořechové nebo dubové, se kvůli obsahu tříslovin rozkládají pomaleji. Pokud je ovšem nadrtíte, pak celý proces značně urychlíte.